სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყბის ცენტრის მიერ განხორციელებული აქტივობები აკადემიური პერსონალისთვის
2024 წლის 17 ივნისს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ვებინარი თემაზე "ხელოვნური ინტელექტის ინსტრუმენტების ეთიკური გამოყენება სასწავლო პროცესში", რომელსაც უძღვებოდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიზნესის, ტექნოლოგიებისა და განათლების ფაკულტეტის ასისტენტ-პროფესორი, გიგა ხოსიტაშვილი. ვებინარის მიზანი იყო მონაწილეებისთვის ხელოვნური ინტელექტის ეთიკურ გამოყენების საკითხების გაცნობა, ხელოვნური ინტელექტის მიერ გენერირებული ტექსტების დეტექციის სირთულების გაცნობა და აღნიშნულ თემაზე უახლესი სამეცნიერო კვლევების შედეგების გაზიარება.
2024 წლის 28 მაისს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოპი თემაზე "მენტორინგი და სამეცნიერო ნაშრომის ხელმძღვანელობა", რომელსაც გაუძღვა იურისტი, თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის ლექტორი, შპს "წარმატების ჰაბი"-ს დამფუძნებელი, პერსონალური და პროფესიური განვითარების მენტორი, ქეთევან ჩომახაშვილი. ვორქშოპის მიზანი იყო მონაწილეები გაცნობოდნენ ინფორმაციას მენტორინგისა და ხელმძღვანელობის პრინციპების შესახებ.
2024 წლის 1-2 მაისს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის მიერ განხორციელდა საინფორმაციო შეხვედრები მედიცინის ფაკულტეტის დეპარტამენტის ხელმძღვანელებთან სამეცნიერო ჟურნალების შერჩევისა და სამეცნიერო სტატიების გამოქვეყნების ეტაპების გაცნობის მიზნით. საინფორმაციო შეხვედრების განმავლობაში მონაწილეები გაეცნენ იმფაქტ-ფაქტორიანი სამეცნიერო ჟურნალების შერჩევის და "მტაცებელი" ჟურნალების ამოცნობის პრინციპებს.
2024 წლის 8 აპრილი-31 მაისის პერიოდში უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ კურსი "რაოდენობრივ მონაცემთა ანალიზი SPSS-ში", რომელსაც უძღვებოდა ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი, სტატისტიკოსი და მონაცემთა ანალიტიკოსი, ცვატა ბერძენიშვილი. კურსის მიზანი იყო მონაწილეები გაცნობოდნენ მონაცემთა დამუშავებისა და სტატისტიკური ანალიზის განხორციელების ძირითად მეთოდებს SPSS პროგრამის გამოყენებით.
2024 წლის 4 აპრილს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოპწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოპი თემაზე "სტუდენტთა მხარდაჭერა, ხელმძღვანელობა და მენტორობა სასწავლო და კვლევით საქმიანობაში". ვორქშოპს უძღვებოდა ესტონეთის სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებათა უნივერსიტეტის, სავეტერინარო მედიცინისა და ცხოველთა მეცნიერებათა ინსტიტუტის, ვეტერინარული ბიომედიცინისა და საკვების ჰიგიენის კათედრის უფროსი, ლექტორი კრისტი პრააკლე. ვორქშოპის მიზანი იყო მონაწილეებისთვის ინფორმაციის მიწოდება იმ აუცილებელი ცოდნისა და უნარების შესახებ, რომელიც ხელს შეუწყობს მათ გახდნენ წარმატებული მენტორები სტუდენტებისთვის.
2024 წლის 19-23 თებერვალს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონალინ ვორქშოპი თემაზე "სამეცნიერო ეთიკა სასწავლო და კვლევით საქმიანობაში", რომელსაც უძღვებოდა კომპანია Innovative Educational Connections პროექტების მენეჯერი, მაია მეტრეველი. შეხვედრის მიზანი იყო მონაწილეებისთვის ინფორმაციის მიწოდება საგანმანათლებლო და სამეცნიერო სფეროში არსებული აკადემიური კეთილსინდისიერების პოლიტიკის, აკადემიური გამოცდილებისა და პრევენციის საშუალებების შესახებ. მონაწილეებთან ასევე გაზიარდა ინფორმაცია ელექტრონული სამეცნიერო რესურსების გამოყენებასთან, სამეცნიერო ნაშრომებისა და ჟურნალების გამოქვეყნებასთან დაკავშირებით.
2023 წლის 10 ივნისს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოფი "მენტორობა და სამეცნიერო ხელმძღავენლობა", რომელსაც უძღვებოდა თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის ლექტორი, იურისტი, შპს "წარმატების ჰაბი"-ს დამფუძნებელი, პერსონალური და პროფესიული განვითარების მენტორი ქეთევან ჩომახაშვილი. შეხვედრის მიზანი იყო დაინტერესებული პირებისთვის მენტორობის და სამეცნიერო ხელმძღვანელობის საკითხებთან დაკავშირებით ინფორმაციის გაზიარება. სამუშაო შეხვედრის განმავლობაში განხილულ იქნა ისეთი საკითხები, როგორიხაა მენტორინგის განმარტება, მენტორის სახელმძღვანელო პრინციპები, მენტორისთვის დამახასიათებელი უნარები და ა.შ.
2023 წლის 21 – 31 ივლისს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოფი "კოლაბორაციული კვლევა", რომელსაც ევროპის უნივერსიტეტის აფილირებული ასისტენტ-პროფესორი ლექტორი, მედიცინის კვლევითი ინსტიტუტის მკვლევარი, ტუბერკულოზისა და ფილტვის დაავადებათა ეროვნული ცენტრის მკვლევარი, ეკა კოხრეიძე უძღვებოდა. ვორქშოფზე განხილული იყო ისეთი საკითხები, როგორიცაა კოლაბორაციული კვლევის მნიშვნელობა, მისი სახეები, მიზნები და დადებითი და უარყოფითი მხარეები. გარდა ამისა, მსმენელები გაეცნენ ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე არსებული ფონდების მიერ გამოქვეყნებული კონკურსების ძირითად მიზნებსა და მოთხოვნებს.
2023 წლის 19 აპრილს უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოფი "აკადემიური თავისუფლება", რომელსაც უძღვებოდა ევროპული სტუდენტების გაერთიანების ექსპერტი აკადმეიური თავისუფლების მიმართულებით, ირის კიზიმოგლუ. შეხვედრაზე განხილული იყო აკადემიური თავისუფლების პრინციპები და მათი მნიშვნელობა.
2023 წლის 16 თებერვალი - 23 მარტის პერიოდში აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდება ონლაინ ტრენინგი „სტატისტიკურ მონაცემთა დამუშავება და ანალიზი R-ის გარემოში", რომელსაც უძღვება CRRC-ის დირექტორი და კარლტონის უნივერსიტეტის (ოტავა, კანადა) შტატგარეშე მკვლევარ-პროფესორი, დავით სიჭინავა.
2023 წლის 2 თებერვალს ევროპის უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის განხორციელდა ონლაინ ვორქშოფი თემაზე „ღია მეცნიერების პრინციპები“, რომელსაც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიბლიოთეკის დირექტორის მოადგილე, ევროპოს უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი, გიგა ხოსიტაშვილი უძღვებოდა. ვორქშოფის ხაგრძლივობა - 3 საათი. სამუშაო ენა - ქართული. ყველა მონაწილეს გადაეცა სერტიფიკატები. ჩატარდა კმაყოფილების კვლევა.
2022 წლის 23 ივნისი - 1 ივლისის პერიოდში ჩატარდა ონლაინ ტრენინგი „კოლაბორაციული კვლევა", რომელსაც უძღვებოდა ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი, მედიცინის კვლევითი ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომელი და ტუბერკულოზისა და ფილტვის დაავადებათა ეროვნული ცენტრის მკვლევარი, ეკა კოხრეიძე. ტრენინგის ხანგრძლივობა - 8 საათი.
2022 წლის 18 მაისს, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის და ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - „საქპატენტის“ ორგანიზებით ევროპის უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის ჩატარდა ონლაინ ტრენინგი, რომელსაც უძღვებოდნენ „საქპატენტის“ ტუტორები მერაბ კუცია („საქპატენტის“ გამოგონების და ახალი ჯიშების დეპარტამენტის უფროსი) და ირაკლი კასრაძე („საქპატენტის" იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი).
2022 წლის 29 აპრილს სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრმა ჩაატარა საინფორმაციო ონლაინ შეხვედრა აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის თემაზე "როგორ შევარჩიოთ სამეცნიერო ჟურნალი", სადაც განხილული იყო სამეცნიერო ჟურნალების შერჩევის მეთოდები, ე.წ. "predatory journals"-ების ამოცნობის ინსტრუმენტები და მეთოდები.
2022 წლის 23 თებერვალს - 3 მარტს ჩატარდა ონლაინ ტრენინგი "საგრანტო განაცხადის მომზადება და ფონდების მოძიება", რომელსაც უძღვებოდა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის პროექტის კოორდინატორი და ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი სალომე კანდელაკი. ტრენინგის მსვლელობისას განხილული იყო შემდეგი საკითხვები: პროექტის და მიზნის განსაზღვრა და დაინსტერესებული მხარეების იდენტიფიცირება; პროექტის აქტივობების გაწერა; პროექტის ლოგიკური ჯაჭვის შექმნა და ბიუჯეტირება; პროექტის მდგრადობა: რისკების ანალიზი/მონიტორინგისა და შეფასების გეგმა.
2022 წლის 18 თებერვალს ჩატარდა სემინარი თემაზე "ინფორმაციის მართვა სამეცნიერო ნაშრომზე მუშაობის დროს", რომელსაც უძღვებოდა ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი, გიგა ხოსიტაშვილი. ტრენინგის მიზანი იყო მონაწილეებს Mendeley გამოყენების ზოგადი პრინციპების გაცნობა (პირადი საცავი ელექტორნული რესურსებისთვის; ციტირება და შევადგინოთ ბიბლიოგრაფია ავტომატურ რეჟიმში).
2021 წლის 27 ოქტომბრის - 5 ნოემბრის პერიოდში, ევროპის უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის განხორციელდა ონლაინ ვორქშოპი თემაზე "თვისებრივი კვლევის მეთოდები და კვლევის ეთიკა", რომელსაც კარდიფის მეტროპოლიტენის უნივერსიტეტის პროფესორი, ჰიბა მასუდი უძღვებოდა.
2020 წლის 28 ნოემბერს აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის და მეცნიერ-თანამშრომლებისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოფი თემაზე „კვლევითი საგრანტო პროექტების წერა“. ვორქშოფს უძრვებოდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი ქეთევან გურჩიანი. ვორქშოფზე აკადემიური და მოწვეული პერსონალი გაეცნო კვლევითი საგრანტო აპლიკაციის შევსების სპეციფიკას და საგრანტო კვლევითი პროექტის მომზადებასთან დაკავშირებულ ისეთ ძირითად საკითხებს, როგორიცაა: საკვლევი თემის შერჩევა, კვლევის მიზანი, კვლევითი საპროექტო განაცხადის ზოგადი სტრუქტურა, აკადემიური ეთიკა და საერთაშორისო თანამშრომლობა.
2020 წლის 2-12 დეკემბერს ევროპის უნივერსიტეტის აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის და მეცნიერ-თანამშრომლებისთვის ჩატარდა ონლაინ ვორქშოფების სერია თემაზე „კვლევა უნივერსიტეტში“. ტრენინგს უძღვებოდა ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პროფესორი ვლადიმერ ლუარსაბიშვილი. ვორქშოპი მიზნად ისახავდა სხვადახვა დარგის აკადემიური პერსონალისთვის კვლევით უნარ-ჩვევების განვითარებას და არსებულის გაძლიერებას. ვორქშოპის მონაწილეები გაეცნენ თანამედროვე აკადემიური კვლევის ძირითად მეთოდებს.
2019-2020 აკადემიური წლის დასასრულს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მიერ განხორციელდა აკადემიური და მოწვეული პერსონალის სამეცნიერო-კვლევითი პოტენციალის შეფასება, რომლის შედეგებზე დაყრდნობით გამოვლინდა აკადემიური და მოწვეული პერსონალის კვლევითი ინტერესები და მიმართულებები. გამოკვეთილი ინტერესებისა და მიმართულებების გათვალისწინებით შეიქმნა კვლევითი საგრანტო პროგრამებისა და ინდივიდუალური კვლევითი გრანტების ბაზა, ინფორმაცია რომელთა შესახებ სისტემატიურად მიეწოდება აკადემიურ და მოწვეულ პერსონალს.
2019 წლის 19 აპრილს, ევროპის უნივერსიტეტში, სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრი საზეიმოდ გაიხსნა.
2019 წლის 19 აპრილს, ევროპის უნივერსიტეტსა და ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრს შორის მემორანდუმი გაფორმდა. მხარეები შეთანხმდნენ, რომ ითანამშრომლებენ ბიომედიცინის სფეროში და ერთობლივ კვლევებს განახორციელებენ ამ მიმართულებებით.
https://eu.edu.ge/ge/news/1018-2019-clis-19-aprils-evropis-universitetsa-da-ivane-beritashvilis-eksperimentuli
ევროპის უნივერსიტეტში ფართო წრეებს გააცნეს „პლაგიატის აღმოჩენის, თავიდან აცილების, პლაგიატის შემთხვევაზე რეაგირების პროცედურები და მექანიზმების“დოკუმენტი, რომელის მიზანია ხელი შეუწყოს უნივერსიტეტში სამეცნიერო და აკადემიური საქმიანობის ეფექტიანი განხორციელებისთვის შინაგანი პასუხისმგებლობის დონის ამაღლებას, მაღალი აკადემიური სტანდარტების დანერგვისათვის ქცევის ნორმების რეგულირებასა და პასუხისმგებლობის ფორმების დამკვიდრებას. მოეწყო პლაგიასტის კვირეული და სტუდენტური კონკურსი.
2019 წლის 3 მაისს, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი ზვიად გაბისონია ევროპის უნივერსიტეტს ეწვია; შეხვედრა მიზნად ისახავდა, განათლებისა და მეცნიერების რეფორმის ფარგლებში, მეცნიერების მიმართულებით არსებული მდგომარეობის, გამოწვევებისა და სამომავლო პერსპექტივების გაცნობას.
ფონდის დირექტორმა დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა მეცნიერების მიმართულებით დაგეგმილი ცვლილებები, ისაუბრა რუსთაველის ფონდის ახალ მნიშვნელოვან საერთაშორისო პროექტებზე, ინიციატივებსა და მიმდინარე წელს განსახორციელებელ გეგმებზე. ასევე, დამსწრე საზოგადოებას გააცნო ინფორმაცია გამოყენებითი კვლევებისათვის სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების 2019 წლის კონკურსის შესახებ.
შოთა რუსთაველის სამეცნიერო ფონდთან თანამშრომლობის შედეგად ევროპის უნივერსიტეტს მიეცა შესაძლებლობა იყოს მომხმარებელი მსოფლიოში ავროტიზებულ სამეცნიერო ბაზა Elsevier-ის შემდეგ ბაზებზე :
- Scopus
- Science Direct
- Scival Funding(Funding Institutional)
2019 წლის 23 მაისს პროფესორმა ცისანა გიორგაძემ და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის უფროსმა ლოლიტა შენგელიამ, მედიცინის ფაკულტეტის კონფერენციაში მონაწილე სტუდენტებისთვის ინგლისურ ენაზე მასტერკლასი ჩაატარეს თემაზე ,,როგორ მოვამზადოთ სამეცნიერო ნაშრომი“. https://eu.edu.ge/ge/news/1100-evropis-universitetis-samartlis-humanitarul-da-sotsialuri-metsnierebebis-pakultetis
2019 წლის 28 მაისს, იგივე თემაზე მასტერ კლასი ჩაატარა პროეფსორმა თათული დილიძემ, ევროპის უნივერსიტეტის სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალური მეცნიერებების ფაკულტეტის სტუდენტებისთვის ქართულ ენაზე. https://eu.edu.ge/ge/news/1095-master-class-registered-students-how-prepare-research-paper-was-conducted-may-23-it-was
1 ივნისს, ევროპის უნივერსიტეტში სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტისაhttps://eu.edu.ge/ge/news/1113-samartlis-humanitarul-da-sotsialur-metsnierebata-pakultetis-qovelcliuri-studenturi და ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის ყოველწლიური მე-5 სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა https://eu.edu.ge/ge/news/1116-evropis-universitetshi-biznesisa-da-teknologiebis-pakultetis-qovelcliuri-me-5-studenturi
2019 წლის 3 ივნისს, ევროპის უნივერსიტეტში მედიცინის ფაკულტეტის ყოველწლიური მე-6 სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა: https://eu.edu.ge/ge/news/1117-evropis-universitetshi-meditsinis-pakultetis-qovelcliuri-me-6-studenturi-sametsniero
2019 წლის 15 ივნისს, ევროპის უნივერსიტეტმა, სასტუმრო-კომპლექს ბაზალეთში, მეხუთე სტუდენტური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გამართა.
კონფერენციაში როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო უნივერსიტეტებიდან საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურზე მყოფ ნებისმიერ სტუდენტს შეეძლო მონაწილეობის მიღება.
2019 წლის 21 ივნისს, ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტმა გამოაცხადა ერთწლიანი კვლევითი საგრანტო პროექტების კონკურსი მედიცინის ფაკულტეტის აფილირებული აკადემიური პერსონალისთვის.
2019 წლის 28 ივნისს, ჟურნალის Medical Student მთავარი რედაქტორისა და 3 რედაქტორის შესარჩევად გამოცხადდა კონკურსი და რექტორის ბრძანებით შეიქმნა შესაბამისი კომისია https://eu.edu.ge/ge/news/1164-contest-positions-editors-journal-medical-student
2019 წლის 9 ივლისს გამოცხადდა მთავარი რედაქტორისა და 3 რედაქტორის შესარჩევად გამოცხადებული კონკურსის პირველი ეტაპის შედეგები. მეორე ეტაპზე გადავიდნენ შემდეგი სტუდენტები:

Activities for academic staff
On June 17, 2024, an online webinar on the topic "Ethical Use of Artificial Intelligence Tools in the Educational Process" was held for the academic and visiting staff of the university. It was delivered by Giga Khositashvili, an assistant professor of the Faculty of Business, Technology, and Education at Ilia State University. The purpose of the webinar was to introduce the participants to the topics related to the usage of artificial intelligence (AI) tools and address topical questions such as: Where is the line between ethical use of AI and academic misconduct? Why is AI-generated text so hard to detect, and do we even need to detect it? What do the latest scientific research results show?
On May 28, 2024, an online workshop titled "Mentoring and Scientific Work Management" was held for the academic and invited staff of the university. The workshop was led by Ketevan Chomakhashvili, a lawyer, lecturer at Tbilisi Free University, founder of "Success Hub" LLC, and mentor in personal and professional development. The aim of the workshop was to inform the participants about the principles of mentoring and leadership.
On May 1-2, 2024, the Research Support Center held information meetings with the Heads of the Departments of the Faculty of Medicine. The aim of the meeting was to introduce the participants with the methods of scientific journals' selection and stages of publication of scientific articles. The participants of the information meetings got acquainted with the principles of selecting impact-factor scientific journals and identifying "predatory" journals.
From April 8 to May 31, 2024, an online course titled "Quantitative Data Analysis in SPSS" was held for the university's academic and invited staff. The course was led by European University guest lecturer, statistician, and data analyst, Tsvata Berdzenishvili. The aim of the course was to familiarize the participants with the basic methods of data processing and statistical analysis using the SPSS program.
On April 4, 2024, an online workshop "Student Support, Guidance, and Mentoring in Educational and Research Activities" was held for the academic and invited staff of the university. The workshop was led by Kristi Praakle, Head of the Department of Veterinary Biomedicine and Food Hygiene at the Institute of Veterinary Medicine and Animal Sciences, Estonian University of Life Sciences. The purpose of the workshop was to provide participants with the necessary knowledge and skills to help them become successful mentors for students.
On February 19-23, 2024, an online workshop on the topic "Scientific Ethics in Teaching and Research Activities" was held for the academic and visiting staff of the university. The workshop was led by Maya Metreveli, Master of Information Management and Project Manager at Innovative Educational Connections. The purpose of the meeting was to provide the participants with information about the academic integrity policy, academic experience, and prevention methods for academic misconduct in the educational and scientific fields. Additionally, information regarding the use of electronic scientific resources, including the publication of scientific papers and journals, was shared with the participants.
On June 10, 2023, an online workshop "Mentorship and Scientific Leadership" was held for academic and visiting staff of the university, led by Tbilisi Free University lecturer, lawyer, founder of "Success Hub" LLC, personal and professional development mentor Ketevan Chomakhashvili. The purpose of the meeting was to share information regarding mentorship and scientific leadership issues for interested parties. During the workshop, such issues as the definition of mentoring, guiding principles of a mentor, specific skills of a mentor, etc. were discussed.
On July 21-31, 2023, an online workshop "Collaborative Research" was held for academic and visiting staff of the university, which was led by an affiliate assistant professor of the European University, a researcher of the Research Institute of Medicine, researcher of the National Center for Tuberculosis and Lung Diseases Eka Kokhreidze. The workshop discussed issues such as the importance of collaborative research, its types, objectives, etc. In addition, the trainees got acquainted with the main goals and requirements of the calls published by the foundations at the national and international level.
On April 19, 2023, an online workshop "Academic Freedom" was held for academic and visiting staff of the university, led by Iris Kizimoglu, an expert on academic freedom of the European Students Union. Principles of academic freedom and their importance were discussed at the meeting.
From February 16 to March 23, 2023, an online training course "Statistical data processing and analysis in the R environment" was held for the academic and visiting staff, led by David Sichinava, director of CRRC and adjunct research professor at Carleton University (Ottawa, Canada).
On February 2, 2023, an online workshop on "Principles of Open Science" was held for the academic and visiting staff of the European University, which was led by Giga Khositashvili, the deputy director of the library of Ilia State University, guest lecturer of the European University. All participants were given certificates.
In the period of June 23 - July 1, 2022, the online training "Collaborative Research" was held, which was led by Eka Kokhreidze, an affiliate assistant professor of the European University, researcher of the Research Institute of Medicine, researcher of the National Center for Tuberculosis and Lung Diseases. The duration of the training was 8 hours.
On May 18, 2022, an online training was organized by the Research Support Center and the National Center for Intellectual Property - "Sakpatenti" for the academic and visiting staff of the European University, led by "Sakpatenti" tutors Merab Kutsia (Head of the Invention and New Varieties Department of "Sakpatenti") and Irakli Kasradze (Acting Head of the Legal Department of “Sakpatenti").
On April 29, 2022, the Research Support Center held an information online meeting for the academic and visiting staff of the university on the topic "How to select a scientific journal", where the methods of selecting scientific journals were discussed, as well as the tools and methods for identifying "predatory journals".
On February 23 - March 3, 2022, an online training "Preparation of a grant application and fund-raising" was held, which was led by Salome Kandelaki, project coordinator of the Georgian Policy Institute and visiting lecturer of the European University. During the training, the following issues were discussed: definition of the project and goal and identification of interested parties; recording project activities; creation and budgeting of the logical chain of the project; project sustainability: risk analysis/monitoring and evaluation plan.
On February 18, 2022, a seminar on "Information management while working on a scientific paper" was held, which was led by the guest lecturer of the European University, Giga Khositashvili. The purpose of the training was to familiarize the participants with the general principles of using Mendeley (personal storage for electronic resources; citation and bibliography in automatic mode).
In the period 27 October - 5 November 2021, an online workshop on "Qualitative Research Methods and Research Ethics" was held for the academic and visiting staff of the European University, led by Hiba Masood, Professor of Cardiff Metropolitan University.
On November 28, 2020, an online workshop on "Writing Research Grant Projects" was held for academic and visiting staff and researchers of the European University. The workshop was led by Ilia State University Professor Ketevan Gurchiani. At the workshop, the academic and invited staff were introduced to the specifics of filling out research grant applications and key issues related to the preparation of a research grant project, such as research topic selection, research objective, general research project application structure, academic ethics, and international collaboration.
On December 2-12, 2020, a series of online workshops on "Research at the University" was held for academic and visiting staff and researchers. The training was led by Vladimer Luarsabishvili, Professor of New Vision University. The workshop aimed to develop research skills for academic staff in various fields and to strengthen existing ones. The workshop participants were introduced to the basic methods of modern academic research.
At the end of the 2019-2020 academic year, the Research Support Center conducted an assessment of the scientific-research potential of the members of academic staff and guest lecturers, based on the results of which their research interests were revealed. Based on the stated interests and disciplines, a database of research grant programs and individual research grants has been created; information about the grant programs is systematically provided to the academic staff and guest lecturers.
In the 2019-2020 academic year, the following projects on behalf of the European University were submitted to the Fundamental Research program funded by the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation:
• Gin and Tail indices and modeling of the economic structure of the Georgian population through Pareto and lognormal distributions (registration code: FR-19-16766)
• Decriminalization of drug crime in Georgia, comparative analysis and case law (registration code FR-19-029).
In the 2019-2020 academic year, the following project was submitted to the Grant Program for Young Scientists:
International Law on the Principle of Prohibition of the Use or Use of Threats: Theory and Practice on the Example of Georgia” (Registration Code YS-19-502)
On April 19, 2019, the Research Support Center was opened at the European University.
On April 19, 2019, a memorandum was signed between the European University and Ivane Beritashvili Experimental Biomedicine Center. The parties agreed to cooperate in the field of biomedicine and conduct joint research in these areas. https://eu.edu.ge/ge/news/1018-2019-clis-19-aprils-evropis-universitetsa-da-ivane-beritashvilis-eksperimentuli
The European University has introduced a document entitled “Procedures and Mechanisms for Detecting, Preventing, and Responding to Plagiarism” aimed at promoting internal responsibility for the effective conduct of scientific and academic activities at the University, establishing high academic standards and establishing standards of conduct. The Research Support Center organized a Plagiarism Week and student competition. https://eu.edu.ge/ge/news/1025-evropis-universitetis-sametsniero-kvleviti-sakmianobis-khelshecqobis-tsentrma-plagiattan
On May 3, 2019,Zviad Gabisonia, Director General of the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, visited the European University. The purpose of the visit was to get acquainted with the current situation, challenges and future prospects in the field of science as part of the education and science reform.
The Director General presented the planned changes in the field of science to the audience, talked about the new important international projects, initiatives and plans to be implemented this year by the Rustaveli Foundation. The audience was informed about the 2019 competition for state science grants for applied research. https://eu.edu.ge/ge/news/1028-shota-rustavelis-sakartvelos-erovnuli-sametsniero-pondis-generaluri-direktori-zviad
As a result of cooperation with the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, the European University was given the opportunity to gain access to following Elsevier databases:
• Scopus
• Science Direct
• Scival Funding (Institutional Funding)
On May 23, 2019, Professor Tsisana Giorgadze and Lolita Shengelia, Head of the Research Support Center, held a master class in English for students participating in the conference of the Faculty of Medicine on “How to prepare a scientific paper.” https://eu.edu.ge/ge/news/1100-evropis-universitetis-samartlis-humanitarul-da-sotsialuri-metsnierebebis-pakultetis
On May 28, 2019, Professor Tatuli Dilidze conducted a master class on the same topic for students of the Faculty of Law, Humanities and Social Sciences of the European University in Georgian. https://eu.edu.ge/ge/news/1095-master-class-registered-students-how-prepare-research-paper-was-conducted-may-23-it-was
On June 1, 2019, Faculty of Law, Humanities and Social Sciences at the European University https://eu.edu.ge/ge/news/1113-samartlis-humanitarul-da-sotsialur-metsnierebata-pakultetis-qovelcliuri-studenturi's and the Faculty of Business and Technology held the 5th Annual Student Scientific Conference. https://eu.edu.ge/ge/news/1116-evropis-universitetshi-biznesisa-da-teknolog
On June 3, 2019, the 6th Annual Student Scientific Conference of the Faculty of Medicine was held at the European University: https://eu.edu.ge/ge/news/1117-evropis-universitetshi-meditsinis-pakultetis-qovelcliuri-me-6-studenturi-sametsniero
On June 15, 2019, the European University held its 5th International Student Scientific Conference at the Bazaleti Hotel Complex. Undergraduate and graduate students from local and international universities could participate in the conference. https://eu.edu.ge/ge/news/1141-evropis-universitetma-sastumro-kompleks-bazaletshi-mekhute-studenturi-saertashoriso
On June 21, 2019, the Faculty of Medicine announced a competition for one-year research grant projects for the affiliate academic staff of the Faculty of Medicine.
https://eu.edu.ge/ge/news/1146-kvleviti-sagranto-proektebis-konkursi-meditsinis-apilirebuli-akademiuri-personalistvis
On June 28, 2019, a call for a position of an Editor-in-Chief and three Editors for the scholarly journal “Medical Student” was announced and a commission was established by the order of the Rector. https://eu.edu.ge/ge/news/1164-contest-positions-editors-journal-medical-student
The results of the first qualifying stage were announced. The following students passed to the second qualifying stage: