ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტი
აკადემიკოს ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტი 2017 წლის 21 ივნისს დაფუძნდა. 2020 წლის 1 ივნისიდან, სასწავლო პროცესისა და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით, ფუნქციონირებას განაგრძობს ევროპის უნივერსიტეტის სივრცეში.
ინსტიტუტი, ევროპის უნივერსიტეტის ისტორიულ-არქეოლოგიურ მუზეუმთან ერთად გამოსცემს სამეცნიერო-კვლევით ჟურნალს ,,არქეოლოგია“.
ევროპის უნივერსიტეტის აკად. ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტი სამეცნიერო-კვლევით და პრაქტიკულ საქმიანობას ახორციელებს შემდეგი მიმართულებებით:
- არქეოლოგიის პოპულარიზაციის ხელშეწყობა
- საველე არქეოლოგიური დაზვერვების განხორციელება, როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ
- საველე არქეოლოგიური გათხრების წარმოება, როგორც საქართველოში, ასევე მის ფარგლებს გარეთ
- გათხრების შედეგად მოპოვებული მასალების კამერალური, ლაბორატორიული დამუშავება/შესწავლა/რესტავრაცია
- სპეციალური არქეოლოგიური საექსპერტო დასკვნებისა და რეკომენდაციების გაცემა
- არქეოლოგიური ექსპოზიციების, გამოფენების ორგანიზება ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე
- უცხოელი სპეციალისტების მოწვევა
- სხვა პროფილურ ორგანიზაციებთნ, მათ შორის საზღვარგარეთ მოქმედ დაწესებულებებთან მრავალმხრივი ურთიერთთანამშრომლობა
- სამეცნიერო კონფერენციების, სიმპოზიუმების, კონგრესებისა და სხვა ღონისძიებების ორგანიზება
- შესაბამისი სამეცნიერო ლიტერატურის, კატალოგების, პერიოდული გამოცემების, სახელმძღვანელოების (მათ შორის ციფრული) შექმნა-გავრცელება
- სტუდენტური პრაქტიკის, სტაჟირების ხელშეწყობა. მოსწავლე-ახალგაზრდობის ფართო ჩართვა საველე პრაქტიკისა და არქეოლოგიურ კვლევებში
- არქეოლოგიით დაინტერესებულ პირთა და ტურისტთა ჩართვა საველე სამუშაოებში
ინსტიტუტის საქმიანობის ფორმები:
- ატარებს კონფერენციებს, პრეზენტაციებს და სხვადასხვა სახის აქტივობას
- მონაწილეობას იღებს არქეოლოგიურ პროექტებში
- აწარმოებს არქეოლოგიურ კვლევა-ძიებას (დაზვერვები, გათხრითი სამუშაოები, არქეოლოგიური კვლევა-ძიების დროს მოპოვებული მასალის დამუშავება/შესწავლა/რესტავრაცია)
- თანამშრომლობს უცხოეთის სასწავლო და სამეცნიერო კვლევით დაწესებულებებთან
- გამოსცემს არქეოლოგიის დარგში სამეცნიერო-კვლევით ჟურნალს, როგორც ბეჭდური, ასევე ელექტრონული ფორმით
- გამოსცემს სამეცნიერო ლიტერატურას
ევროპის უნივერსიტეტის აკად. ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტის საქმიანობას წარმართავს სამეცნიერო საბჭო შემდეგი შემადგენლობით:
პროფ. ალექსანდრე ნონეშვილი - არქეოლოგი, ისტორიკოსი, კულტუროლოგი. ევროპის უნივერსიტეტის აკად. ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი
ლევან ხეცურიანი - არქეოლოგი. ევროპის უნივერსიტეტის აკად. ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე
პროფ. ნოდარ ფოფორაძე - გეოლოგი (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის გამოყენებითი გეოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი)
პროფ. გურამ ყიფიანი - არქეოლოგი, არქიტექტორი (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პალეოურბანული კვლევების ლაბორატორიის ხელმძღვანელი)
პროფ. ვახტანგ ლიჩელი - არქეოლოგი (ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჰუმანიტარული ფაკულტეტის არქეოლოგიის ინსტიტუტის ხელმძღვანელი. უნივერსიტეტის არქეოლოგიური მიმართულების ხელმძღვანელი)
პროფ. ვალერი ვაშაკიძე - ისტორიკოსი (ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე)
პროფ. დიმიტრი ახვლედიანი - არქეოლოგი (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებისა და ხელოვნების ფაკულტეტის პროფესორი. საქ. ტერიტორიაზე არსებული უძველესი სახელმწიფოების არქეოლოგიური კვლევის ცენტრის ხელმძღვანელი)
პროფ. ლიანა ბითაძე - ანთროპოლოგი (ივ. ჯავახისვილის სახ. ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის ანთროპოლოგიური კვლევის ლაბორატორიის მთავარი მეცნიერი, განყოფილების ხელმძღვანელი)
ლავრენტი ჯანიაშვილი - ეთნოლოგი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი (ივ. ჯავახიშვილის სახ. ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის ანთროპოლოგიური კვლევის ლაბორატორიის მთავარი მეცნიერ-თანამშრომელი)
თემურ ბიბილური - არქეოლოგი, ისტორიის აკადემიური დოქტორი (თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახ. სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიის მუზეუმის ფონდების მთავარი მცველი)
გოჩა გერაძე - კულტუროლოგი, ნუმიზმატი (ლ. სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროს ექსპერტი)
გიორგი ჭეიშვილი - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ისტორიის და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი.
ნაზიბროლა პაჭიკაშვილი - რუსთავის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დირექტორი.
მადონა მშვილდაძე - არქეოლოგიის აკადემიური დოქტორი, ევროპის უნივერსიტეტის ისტორიულ-არქეოლოგიური მუზეუმის ფონდების მთვარი მცველი, სამეცნიერო-კვლევითი ჟურნალის ,,არქეოლოგია“ პასუხისმგებელი რედაქტორი (წყალქვეშა არქეოლოგიის სპეციალისტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიწვეული პედაგოგი).

ANDRIA APAKIDZE INSTITUTE OF ARCHEOLOGY
The Institute of Archeology named after the academician Andria Afakidze was founded on June 21, 2017. From June 1, 2020, in order to promote the educational process and scientific-research activities, it operates within European University.
The Institute together with the Historical-Archaeological Museum of European University regularly publishes the scientific-research journal “Archaeology”.
The Andria Apakidze Institute of Archeology of European University carries out the following scientific-research and practical activities:
- Promotion of archeology
- Implementation of field archaeological reconnaissance in Georgia and abroad
- Conducting archaeological excavations in Georgia and abroad
- Laboratory processing/study/restoration of materials obtained as a result of excavation
- Providing special archaeological expert conclusions and recommendations
- Organization of archaeological expositions, exhibitions at the national and international level
- Invitation of foreign specialists
- Cooperation with relevant organizations, including foreign institutions
- Organization of scientific conferences, symposiums, and congresses
- Producing and distributing relevant scholarly literature, catalogs, periodicals, manuals (including digital ones)
- Promotion of student internships and increasing students involvement in field practice and archaeological research
- Involvement of those interested in archeology and field work
Forms of activity of the Institute:
- Conducting conferences, presentations and various activities
- Participation in archaeological projects
- Conducting archaeological research (reconnaissance, excavation works, processing, study and restoration of material obtained as a result of archaeological research)
- Cooperation with foreign educational and research institutions
- Publishing a scholarly journal in the field of archeology, both in print and electronic form
- publishing scientific literature
The activities of the Andria Apakidze Institute of Archeology at European University are managed by the Scientific Council which is composed from the following scholars:
Prof. Aleksandre Noneshvili - archaeologist, historian, culturologist, academician of European University. Director of the Institute of Archeology named after Andria Apakidze
Levan Khetsuriani - archaeologist. Deputy Director of the Andria Apakidze Institute of Archeology at European University
Prof. Nodar Foforadze - geologist (head of the Applied Geology Department at the Technical University of Georgia)
Prof. Guram Kipiani - archaeologist, architect (head of the Paleo-urban Research Laboratory at Ilia State University)
Prof. Vakhtang Licheli - archaeologist (head of the Institute of Archeology of the Faculty of Humanities at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University)
Prof. Valery Vashakidze - historian (deputy director of the Ivane Javakhishvili Institute of History and Ethnology)
Prof. Dimitri Akhvlediani - archaeologist (professor of the School of Arts and Sciences at Ilia State University)
Prof. Liana Bitadze - anthropologist (chief scientist of the anthropological research laboratory of the Institute of History and Ethnology at Ivane Javakhisvili Tbilisi State University)
Lavrenti Janiashvili - ethnologist, doctor of historical sciences (chief scientist of the anthropological research laboratory at the Ivane Javakhishvili Institute of History and Ethnology)
Temur Bibiluri - archaeologist (chief custodian of the funds of the Apollon Kutateladze Tbilisi State Academy of Art Museum)
Gocha Geradze - culturologist, numismatist (expert of the Forensic Examination Bureau named after L. Samkharauli)
Giorgi Tcheishvili - Doctor in History, Director of the Institute of History and Ethnology at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
Nazibrola Patchikashvili - Director of Rustavi Museum Of Local Lore
Madonna Mshvildadze - guardian of the funds of the European University Historical and Archaeological Museum, editor-in-chief of the research magazine “Archaeology” (specialist in underwater archaeology, invited lecturer at Ilia State University).