ევროპის უნივერსიტეტმა, სასტუმრო-კომპლექს ბაზალეთში, მეხუთე სტუდენტური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გამართა
2019 წლის 15 ივნისს, ევროპის უნივერსიტეტმა, სასტუმრო-კომპლექს ბაზალეთში, მეხუთე სტუდენტური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გამართა.
კონფერენციაში როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო უნივერსიტეტებიდან საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურზე მყოფ ნებისმიერ სტუდენტს შეეძლო მონაწილეობის მიღება.
კონფერენცია ვიცე-რექტორის, გოჩა თუთბერიძის, მისასალმებელი სიტყვით გაიხსნა.
მეხუთე სტუდენტურ საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს ევროპის უნივერსიტეტის შიდა შესარჩევი კონფერენციის გამარჯვებულმა სტუდენტებმა და სხვა უნივერსისტეტის წარმომადგენლებმა.
დარგის ექსპერტების მიერ კონფერენციაზე წარმოდგენილი ნაშრომების შეფასება წინასწარ დადგენილი კრიტერიუმების საფუძველზე განხორციელდა.
კონფერენცია სამ სექციად წარიმართა:
1. ჯანმრთელობის დაცვისა და მედიცინის სექცია;
2. ტურიზმის, ბიზნესის, ეკონომიკისა და IT ტექნოლოგიების სექცია;
3. სამართლის, ჰუმანიტარულ  და სოციალური მეცნიერებების (განათლება, ფსიქოლოგია, საერთაშორისო ურთიერთობები) სექცია.
კონფერენციის ყველა მონაწილეს კონფერენციაში მონაწილეობის სერთიფიკატი, ხოლო საუკეთესო სტატიის ავტორებს, სერთიფიკატთან ერთად სხვადასხვა სახის ჯილდოები გადაეცათ.
ასევე, სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალური მეცნიერებების ფაკულტეტის სტუდენტს - გიორგი ლოთიშვილს, სერთიფიკატთან ერთად, რამაზ ლომინაძის სახელობის ფონდის მიერ დაწესებული სპეციალური პრიზიც გადაეცა.
ნაშრომები, რომლებსაც მაღალი შეფასება მიენიჭა, უნივერსიტეტის გამოცემაში  - სტუდენტური სამეცნიერო ნაშრომები 2019 - დაიბეჭდება.
მეხუთე სტუდენტური საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის გამარჯვებულები გახდნენ:
ჰუმანიტარულ  და სოციალური მეცნიერებების ფაკულტეტი
• მარიამ ცუცქირიძე - პირველი ადგილი;
• ნინო ცაბუტაშვილი -  მეორე ადგილი;
• გიორგი ლოთიშვილი - მესამე ადგილი.
ტურიზმის, ბიზნესის, ეკონომიკისა და IT ტექნოლოგიების ფალულტეტი:
• ლიკა ვარდოსანიძე - პირველი ადგილი;
• ეთერ ახალაძე - მეორე ადგილი;
• ლევან კიკილაშვილი - მესამე ადგილი.
მედიცინის ფაკულტეტი
• საბარუ ვენკატა ნაგა მეგანა - პირველი ადგილი;
• შვეტა ტილანტე - მეორე  ადგილი;
• მოჰამედ ქუმარ ნაიკ - მეორე  ადგილი;
• ალიკია ჩიპურუპალი - მესამე  ადგილი.
სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის ხელშეწყობის ცენტრის უფროსის, ლოლიტა შენგელიას ინიციატივით, სპეციალური პრიზი იამენ ხანს გადაეცა, საუკეთესო სამეცნიერო ნაშრომისთვის - ,,ლუმინესენციის სამედიცინო გამოყენება’’.

Fifth Student International Scientific Conference was held on 15th of June by European University at Hotel Bazaleti.
The conference was opened by the vice-rector - Gocha Tutberidze.
Every student from different universities (the Bachelor's and Master's level) had equal chance to take part in the conference.
Therefore, there were students from different universities and only those students from European University who had won inner faculty conferences.
Evaluation of the presented research papers was based on established criteria by experts of the fields.
There were three sections at the conference:
1. Healthcare and Medicine section;
2. Tourism, Business, Economics and IT Technologies section;
3. Law, Humanitarian and Social Sciences section.
All participants of the conference were awarded with certificates, and the authors of the best works were awarded with a certificate and a prize!
In addition, a student from Faculty of Law, Humanitarian and Social Sciences – Giorgi Lotishvili, was awarded with a special prize instituted by Ramaz Lominadze Fund.
The Articles considered as a high level research paper will be published in the university edition - Student Scientific Papers 2019
Winners of the Fifth Student International Scientific Conference are:
Law, Humanitarian and Social Sciences:
• Mariam Tsutskiridze -  First place;
• Nino Tsabutashvili - Second place;
• Giorgi Lotishvili - Third place.
Tourism, Business, Economics and IT Technologies
• Lika Vardosanidze – First place;
• Ether Akhaladze – Second place;
• Levan Kikilashvili – Third place.
Healthcare and Medicine
• Sarabu Venkata Naga Meghana - First place;
• Shweta Tilante – Second place;
• Mohammed Qumar Naick – Second place;
• Alikya Chipurupalli -  Third place.
Special prize for the best scientific work “Luminescence Medical Uses” was given to Yameen Khan by Lolita Shengelia - Head of Center Promotion for Scientific Research Activities.