"ევროპის უნივერსიტეტმა“ საერთაშორისო კვირეულს უმასპინძლა
3-7 ივნისს „ევროპის უნივერსიტეტმა“ ერაზმუს+ საერთაშორისო თანამშრომლობით კვირეულს უმასპინძლა, რომლის ფარგლებშიც სხვადასხვა უმაღლესი საგანამანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენლები უნივერსიტეტის როგორც აკადემიურ, ასევე ინსტიტუციონალურ მხარეს გაეცნენ და ამასთანავე, სხვადასხვა აქტივობის ფარგლებში, ქართულ კულტურას ეზიარნენ.
დღის წესრიგით გათვალისწინებულ ღონისძიებებში შვიდი ქვეყნის წარმომადგენელთა აქტიურმა ჩართულობამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი უნივერსიტეტთაშორისი თანამშრომლობის გაღრმავებასა და პარტნიორობის ახალ ეტაპზე გადასვლას.
კვირეული “ევროპის უნივერსიტეტის” ფაკულტეტების წარდგენით გაიხსნა. აღნიშნულს თან ახლდა ქართული ენის ინტერაქციული გაკვეთილი და საქართველოს ისტორიისა და ტრადიციების შესახებ მრავლისმომცველი პრეზენტაცია. აქტივობებმა ხელი შეუწყეს სტუმრების უნიკალურ ქართულ კულტურასთან დაახლოებას. დღის ბოლოს, მონაწილეებმა დაათვალიერეს იმიტირებული სასამართლო დარბაზი და უნივერსიტეტის ისტორიულ-არქეოლოგიური მუზეუმი.
მეორე დღე თბილისის ისტორიული ხედების მონახულებას მიეძღვნა. ტური მოიცავდა კულტურისა და ისტორიის ყოვლისმომცველ მიმოხილვას. მონაწილეებისათვის დასამახსოვრებელი აღმოჩნდა ქალაქის უსაზღვრო ხიბლი და ცოცხალი ატმოსფერო.
კვირეულის მესამე დღე საუნივერსიტეტო გარემოს გაცნობას დაეთმო. სტუმრებმა მოინახულეს "ევროპის უნივერსიტეტის" მედიცინისა და სტომატოლოგიის ფაკულტეტები და თავიანთი საგანმანათლებლო დაწესებულების შესახებ დეტალური ინფორმაცია გაუზიარეს კოლეგებსა და „ევროპის უბნივერსიტეტის“ თანამშრომლებს.
მეოთხე და მეხუთე დღეს სტუმრები ეწვივნენ „ქუთაისის უნივერსიტეტს“, სადაც გაიმართა სამუშაო შეხვედრები უნივერსიტეტის ფაკულტეტების და ადმინისტრაციული ერთეულების წარმომადგენლებთან. სამუშაო შეხვედრას, საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის წარმომადგენლების გარდა, ესწრებოდნენ „ქუთაისის უნივერსიტეტის“ სოციალურ მეცნიერებათა, ბიზნესისა და სამართლის ფაკულტეტის დეკანი თეონა გრიგოლაშვილი, მედიცინის ფაკულტეტის დეკანი თამარ პერტაია, ხარისხის უზრუნველყოფის სამსახურის უფროსი თათია ხარაბაძე და სტრატეგიული განვითარების სამსახურის ხელმძღვანელი გიორგი დათუაშვილი. დღის მეორე ნახევარი დაეთმო ქალაქ ქუთაისის ტურსა და ღირსშესანიშნაობების მონახულებას. დღის ბოლოს სტუმრებმა მჭადისა და ხაჭაპურის მომზადების მასტერ კლასში მიიღეს მონაწილეობა. კვირეულის ბოლო დღეს კი ისინი სათაფლიის ნაკრძალს ეწვივნენ.
მონაწილეებმა საქართველო დატოვეს "ევროპის უნივერსიტეტისა" და „ქუთაისის უნივერსიტეტის“ საქმიანობების შესახებ გაღრმავებული ცოდნით. მათ მიერ დადებითად შეფასდა ის კულტურული, თანამშრომლობითი და აკადემიური გარემო, რომელიც მიუთითებს უნივერსიტეტების ერთგულებაზე გლობალური განათლების მიმართ.
აღნიშნული სახის ღონისძიებები ხელს უწყობს "ევროპის უნივერსიტეტის" ცნობადობის ამაღლებას კონტინენტის მასშტაბით და საფუძველს უყრის ახალ საერთაშორისო საუნივერსიტეტო კავშირებს.

From June 3-7, European University hosted the Erasmus+ International Staff Week. This event provided participants with comprehensive insights into both the academic and institutional facets of the university. Simultaneously, through various activities, participants had the opportunity to share and experience Georgian culture.
The active engagement of representatives from seven countries in the scheduled events greatly facilitated the enhancement of inter-university collaboration. This participation marked the transition to a new phase of partnership.
The week commenced with a presentation of the faculties at European University, followed by an interactive Georgian language lesson and an in-depth presentation on Georgia’s history and traditions. These activities provided the guests with a deeper understanding of Georgian culture. The day concluded with a tour of the university’s mock courtroom and historical-archaeological museum.
The second day focused on exploring the historical landmarks of Tbilisi, offering an in-depth look at the city’s culture and history. The participants were captivated by the city’s timeless charm and vibrant atmosphere, making it a memorable experience.
The third day was dedicated to familiarizing participants with the university environment. Guests toured the medical campus of European University. Representatives from various institutions shared detailed information about their respective educational organizations with colleagues and European University personnel.
On the fourth and fifth days, the guests visited Kutaisi University, where a working meeting was conducted, emphasizing its role as a regional higher education institution affiliated with European University. In addition to the representatives from the International Relations Office, notable attendees at the working meeting included Teona Grigolashvili, Dean of the Faculty of Social Sciences, Business, and Law, Tamar Pertaia, Dean of the Faculty of Medicine, Head of the Quality Assurance Office, Tatia Kharabadze, and Giorgi Datuashvili, Head of the Strategic Development Service. The latter portion of the day was dedicated to a guided tour around Kutaisi. In the evening, participants engaged in a culinary masterclass featuring the preparation of traditional Georgian dishes, including mchadi and khachapuri. On the final day of the week, they explored the Sataplia Cave and Nature Reserve.
The attendees departed Georgia with a thorough understanding of the educational endeavors of European University and Kutaisi University. They appreciated the cultural, collaborative, and intellectual environments, demonstrating the universities’ dedication to global education.
Such events contribute to raising awareness of the European University on a global scale and laying the foundation for new international university connections.