"ევროპის უნივერსიტეტში" II საერთაშორისო სამეცნიერო სესია დასრულდა
14 აპრილს, "ევროპის უნივერსიტეტის" აკადემიკოს ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტისა და ისტორიულ-არქეოლოგიური მუზეუმის მიერ ორგანიზებული II საერთაშორისო სამეცნიერო სესია ოფიციალურად დასრულდა.
ღონისძიება გამოჩენილი ქართველი არქეოლოგის, პედაგოგისა და საზოგადო მოღვაწის აკადემიკოს ანდრია აფაქიძის დაბადებიდან 110 წლისთავს მიეძღვნა.
სესიაზე წარმოდგენილი იყო არქეოლოგიური ექსპედიციების საველე კვლევა-ძიების უახლესი ანგარიშები, რომლებიც წარადგინეს როგორც ქართველმა (თბილისის, ქუთაისის, ბათუმის, ბორჯომის სამეცნიერო ცენტრებიდან) ასევე უცხოელმა არქეოლოგებმა (ავსტრიიდან, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკიდან, იტალიიდან, პოლონეთიდან და სომხეთიდან).
სესიაზე შემოთავაზებული ანგარიშები მიმდინარე წელს აკადემიკოს ანდრია აფაქიძის სახელობის არქეოლოგიის ინსტიტუტისა და ისტორიულ-არქეოლოგიური მუზეუმის სამეცნიერო-კვლევით ჟურნალ "არქეოლოგიაში" გამოქვეყნდება.

II International Scientific Session at the European University has concluded
On April 14, II International Scientific Session organized by the Institute of Archaeology and the Historical-Archaeological Museum, named after the academician Andria Afakidze, at the European University officially concluded.
The event commemorated the 110th anniversary of the birth of the distinguished Georgian archaeologist, educator, and public figure, academician Andria Afakidze.
During the session, the latest field research and excavation reports from archaeological expeditions were presented. These reports were contributed by both Georgian institutions (from scientific centers in Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Borjomi) and international archeologists (from Austria, the Federal Republic of Germany, Italy, Poland and Armenia).
The reports presented at the session will be published this year in the scientific research journal “Archaeology” of the Academician Andria Afakidze Institute of Archaeology and the Historical-Archaeological Museum.