“ევროპის უნივერსიტეტი“ ერაზმუს+ საერთაშორისო კვირეულს პირველად მასპინძლობს
„ევროპის უნივერსიტეტი“ 4-8 დეკემბერს ერაზმუს+ საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში 9 ქვეყნის 12 უნივერსიტეტის 20-მდე წარმომადგენელს მასპინძლობს. გახსნითი დღე აკადემიური კუთხით უნივერსიტეტის გაცნობას და ქართული კულტურის გაზიარებას დაეთმო.
საერთაშორისო კვირეული „ევროპის უნივერსიტეტის“ რექტორმა ნინო ტალიაშვილმა გახსნა, რომელმაც ხაზი გაუსვა საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობისა და გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობას. სოფიო ხუნდაძემ, ვიცე-რექტორმა ხარისხის განვითარების მიმართულებით უნივერსიტეტის ორგანიზაციული სტრუქტურა მიმოიხილა, რის შემდეგაც თათია დოლიძემ, ვიცე-რექტორმა საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით „ევროპის უნივერსიტეტის“ ინტერნაციონალიზაციისკენ მიმართული აქტივობები და სამომავლო მიზნები განიხილა.
სამართლის, განათლების ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის, მედიცინის ფაკულტეტის და სავეტერინარო მედიცინის ფაკულტეტის დეკანებმა და პროგრამის ხელმძღვანელებმა დამსწრეებს უნივერსიტეტში არსებული სასწავლო პროგრამები გააცნეს.
დღის წესრიგი ასევე მოიცავდა საქართველოს და მისი უნიკალური კულტურის შესახებ ლექციას, რომელსაც „ევროპის უნივერსიტეტის“ ლექტორი ლელა გიორგაძე უძღვებოდა. მონაწილეებს ასევე მოწვეულმა ლექტორმა, ია დუჩვირმა, ჩაუტარა ვორკშოპი ქართულ ენაში.
საერთაშორისო კვირეული მოიცავს ხუთდღიან აკადემიურ და  კულტურულ აქტივობებს ინტერნაციონალიზაციის მიზნების მისაღწევად.

A historic moment unfolds at "European University" with the launch of its inaugural Erasmus+ International Staff Week, signaling a significant milestone for the institution. Welcoming a diverse cohort of 19 participants from 9 different countries and representing 12 universities, the event marks the beginning of a week filled with engaging academic insights and cross-cultural exchanges.
The day commenced with a convivial welcome, affording participants an opportunity to connect over coffee. Rector Nino Taliashvili set the tone for the week, emphasizing the importance of collaboration and exchange in the academic realm. Vice-Rector Sophio Khundadze provided an overview of the university's organizational structure, while Vice-Rector Tatia Dolidze shared valuable insights into the institution's internationalization efforts and objectives.
Deans and Program Heads from the Faculties of Medicine, Veterinary Medicine, and Law, Education, Business, and Technology introduced participants to the array of programs offered at "European University."
The agenda also featured an insightful session led by Professional Tour Guide and European University Lecturer Lela Giorgadze, offering participants a deeper understanding of Georgia and its unique cultural tapestry. A language workshop conducted by an Invited Lecturer Ia Dochviri not only provided attendees with an introduction to the local language but also highlighted its distinctive features.
This week-long event promises a harmonious blend of academic exploration and cultural immersion over the course of 5 working days. The audience is encouraged to actively follow the updates, as "European University" is committed to providing real-time insights and information throughout the unfolding of this International Staff Week.