"ევროპის უნივერსიტეტი“ "ერაზმუს+" ჟან მონეს მოდულის 2023 წლის საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულია
"ევროპის უნივერსიტეტი“ "ერაზმუს+" ჟან მონეს მოდულის „ევროკავშირის გაფართოება: წარსულის გაკვეთილები სამომავლო გადაწყვეტილებებისთვის“ (101127859, EnlargEU) საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულია.
პროექტი "EnlargEU“ ევროკომისიის თანადაფინანსებით სამი წლის განმავლობაში განხორციელდება. მისი აკადემიური კოორდინატორი "ევროპის უნივერსიტეტის“ ვიცე-რექტორი საერთაშორისო ურთიერთობის მიმართულებით და ამავე უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი თათია დოლიძეა.
მოდულის აკადემიური გუნდის წევრებს შორის არიან: "ევროპის უნივერსიტეტის“ საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამის პროფესორი, ლევან მახაშვილი, მოწვეული მკვლევრები, ბიძინა ლებანიძე და თინათინ ახვლედიანი, ასევე ცნობილი უცხოელი ექსპერტები - სტივენ ბლოკმანსი და კრისტოფ ჰილიონი.
ჟან მონეს მოდულის ძირითადი მიზანია ქართველი ახალგაზრდებისა და ახალგაზრდა აკადემიკოსების ცნობიერების ამაღლება ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკისა და შესაბამისი პროცედურების შესახებ პოლიტიკური, ეკონომიკური და სამართლებრივი პერსპექტივებიდან.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად გათვალისწინებულია სხვადასხვა საგანმანათლებლო აქტივობა, მათ შორის, სამი საზაფხულო სკოლის ორგანიზება და სასწავლო კურსის, "ევროკავშირის გაფართოების ისტორია“, განხორციელება, რომელიც ევროპის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამაში ინტეგრირდება.
აღსანიშნავია, რომ EnlargEU რიგით მეორე ჟან მონეს მოდულია, რომელსაც "ევროპის უნივერსიტეტი“ განახორციელებს. საერთაშორისო ურთიერთობების პროგრამის ფარგლებშივე წარმატებით ჩატარებული ჟან მონეს მოდული - "ევროპეიზაცია, როგორც საქართველოს დემოკრატიზაციის ინსტრუმენტი" (620916-EPP-1-2020-1-GE-EPPJMO-MODULE), რომლის აკადემიური კოორდინატორიც "ევროპის უნივერსიტეტის" პროფესორი ლევან მახაშვილი იყო, 2023 წლის მარტში დასრულდა.

European University wins the Erasmus+ grant to implement a Jean Monnet Module 2023-2026
European University has won an Erasmus+ grant to implement the Jean Monnet Module (2023-2026). The module is entitled “European Union Enlargement: Past Lessons for Future Decisions” (101127859, Acronym - EnlargEU) and has the duration of three years. An Academic Coordinator of the module is Tatia Dolidze, who acts as the Vice-Rector for International Cooperation and also serves as the Head of the International Relations Bachelor's program at European University. Another professor from the European University IR program, Levan Makhashvili, invited researchers Bidzina Lebanidze and Tinatian Akhvlediani, as well as famous foreign experts, Steven Blockmans and Christophe Hillion are all among the members of the Module-implementing academic team.
The overall objective of the mentioned Jean Monnet Module is to raise the awareness of the Georgian youth and young academics about the EU’s enlargement policies, dynamics, and enlargement negotiation procedures from political, economic and legal perspectives through teaching, policy discussions and practical workshops. The main activities include the development of a course syllabus on the “History of EU Enlargement: Policies and Politics”, which will be integrated into the International Relations program at European University, as well as planning and organizing three summer schools that the Module team is committed to hold during the lifespan of the project.
It should be mentioned that EnlargEU is going to be the second Jean Monnet Module implemented by European University. The previous module „Europeanization as an Instrument for Democratization of Georgia” (620916-EPP-1-2020-1-GE-EPPJMO-MODULE), coordinated by Prof. Levan Makhashvili, was successfully completed this year, with the official closing event held in March.