ევროპის უნივერსიტეტისა და საფრანგეთის საელჩოს ორგანიზებით საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა
ევროპის უნივერსიტეტის სამართლის ინსტიტუტისა და საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს ორგანიზებით, 23 ოქტომბერს, საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია თემაზე "მართლმსაჯულების აქტუალური პრობლემები: არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულება“ გაიმართა.
კონფერენცია ევროპის უნივერსიტეტის რექტორმა, ნინო ტალიაშვილმა გახსნა, ხოლო მოდერატორობას, ევროპის უნივერსიტეტის სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, მარიამ ბოჭორიშვილი უწევდა.
მონაწილე ქართველმა და ფრანგმა ექსპერტებმა საქართველოსა და საფრანგეთის მაგალითზე არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სფეროში განხორციელებული რეფორმები და ცვლილებები განიხილეს და არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს.
კონფერენციაში საფრანგეთის ელჩის მრჩეველი თანამშრომლობისა და კულტურის საკითხებში, ფრანგული ინსტიტუტის დირექტორი პიერ კლუე, მოსამართლე (გრენობლი) მარსელ კლაჯნბერგი, საფრანგეთის იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელი გრეგორი მარტინ დე ნეველი, UNICEF-ის წარმომადგენელი, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე დარახველიძე და ევროპის უნივერსიტეტის პროფესორები - თათია დოლიძე და თამარ ლალიაშვილი მონაწილეობდნენ .
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციას, ასევე, დაესწრნენ საელჩოს წარმომადგენლები - ლოლა ობერტინი, ნაილო ოლივიე და ნათია მსხალაძე.
აღსანიშნავია, რომ ევროპის უნივერსიტეტსა და საფრანგეთის საელჩოს თანამშრომლობის ფარგლებში, წარმატებით განხორციელდა უნივერსიტეტისა და საელჩოს ერთობლივი, ესსეების, კონკურსი, თემაზე „საქართველოს ევროპული მომავალი“, რომელშიც მე-11- მე-12 კლასის მოსწავლეები მონაწილეობდნენ, როგორც კერძო, ასევე საჯარო, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებიდან, საქართველოს მასშტაბით, თითქმის ყველა რეგიონიდან.

AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ORGANIZED BY THE EUROPEAN UNIVERSITY AND EMBASSY OF FRANCE IN GEORGIA
The International Scientific Conference on “Current Issues of Justice: Juvenile Justice” was organized by the European University Institute of Law and the Embassy of France in Georgia on October 23.
The conference was opened by the Rector of the European University, Nino Taliashvili, and moderated by the Dean of the Faculty of Law, Humanities and Social Sciences of the European University, Mariam Bochorishvili.
Participants, Georgian and French experts, on the example of Georgia and France, discussed the reforms and changes in the field of juvenile justice.
The conference was attended by: Adviser to the Ambassador of France, Cooperation and Culture, Director of the French Institute Pierre Clouet, Judge (Grenoble) Marcel Klajnberg, Representative of the French Ministry of Justice Grégory MARTIN-DIT-NEUVILLE, UNICEF Representative, Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze, Professors of the European University Tatia Dolidze and Tamar Laliashvili.
Representatives of the embassy – Lola Aubertin, Nailé Olivier, and Natia Mskhaladze have also attended the international scientific conference.
It is noteworthy that in the framework of the cooperation between the European University and the Embassy of France in Georgia, joint competition of the University and the Embassy on the topic “European Future of Georgia” was successfully held.