ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის ლექტორების მობილობა მალაგას უნივერსიტეტში ერასმუს+ პროგრამის ფარგლებში
ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის ლექტორები, აფილირებული პროფესორი მაია მანწკავა და მოწვეული ლექტორი ნინო პავლიაშვილი 2021 წლის 7 ივნისიდან 11 ივნისის ჩათვლით, ერასმუს+ აკადემიური პერსონალის მობილობის ფარგლებში, პარტნიორ მალაგას უნივერსიტეტში (ესპანეთი) გაცვლითი პროგრამით იმყოფებოდნენ.
მობილობის ფარგლებში ევროპის უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა ჩაატარეს ლექციები ჯანდაცვის ინჟინერიის ესპანელი სტუდენტებისთვის და მალაგას უნივერსიტეტის წარმომადგენლებთან შეხვედრები  გამართეს.
ნინო პავლიაშვილმა ესპანელი სტუდენტებისთვის წაიკითხა ლექციები სამეცნიერო სტატიის მომზადების, შესაბამის სამედიცინო ჟურნალში განთავსებისა და პროცესის მართვის შესახებ. მოცემულ თემასთან ერთად მოკლედ განხილულ იქნა მონათესავე საკითხები – პუბლიკაციის დაცვის უზრუნველყოფა, სტატისტიკური ანალიზი და ზეპირი პრეზენტაცია.
მაია მანწკავამ წაიკითხა ლექციები კოვიდ უსაფრთხოებაზე სამეცნიერო და სამედიცინო კუთხით, რომლებიც კოვიდ უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით ჩატარებულ ფართო და მნიშვნელოვან კვლევებს ეფუძნება. პროფესორი მანწკავა ასევე შეუთანხმდა ესპანელ კოლეგებს სამომავლო პროექტზე მუშაობასთან დაკავშირებით, რაც ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტზე მალაგას უნივერსიტეტის შესაბამისი სამედიცინო აპარატურის ლიზინგს გულისხმობს. პროექტის კოორდინატორად მოაზრებული იქნა მედიცინის დოქტორი ნინო პავლიაშვილი.
მობილობის პერიოდში მოხდა მალაგას უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურის გაცნობა, შედგა ვიზიტი საუნივერსიტეტო კლინიკის პათოლოგიური ანატომიის განყოფილებაში, რომელმაც განსაკუთრებული შთაბეჭდილება მოახდინა აღჭურვილობისა და პერსონალის პროფესიონალიზმის კუთხით. ასევე უაღრესად მნიშვნელოვანი იყო ქირურგიის, თერაპიის, დერმატოლოგიისა და სხვა განყოფილებების დათვალიერება. ქართველმა და ესპანელმა პროფესორებმა ერთმანეთს გაუზიარეს გამოცდილება, რაც ასევე შეიძლება სასარგებლო აღმოჩნდეს საქართველოში მსგავსი ტიპის სამედიცინო დაწესებულების მუშაობის შეფასებისას.
ორივე ლექტორმა აღნიშნა, რომ მათთვის უაღრესად მნიშვნელოვანი იყო ეს ვიზიტი აკადემიური და კულტურული გამოცდილების გაზიარებისა და გაღრმავების კუთხით. ასევე გამოიკვეთა აკადემიური და სამეცნიერო თანამშრომლობის ახალი კონტურები მალაგას უნივერსიტეტთან, რასაც უფრო გაამყარებს მომავალში ესპანური უნივერსიტეტის წარმომადგენელთა ვიზიტი საქართველოში.

Lecturers from the Faculty of Medicine of the European University within the framework of the Erasmus + Academic Staff Mobility visited University of Malaga
Lecturers from the Faculty of Medicine of the European University, Associate Professor Maia Mantskava, and Visiting Lecturer Nino Pavliashvili from June 7 to June 11, 2021, within the framework of the Erasmus + Academic Staff Mobility, visited the Partner University of Malaga (Spain).
Within the framework of mobility, representatives of the European University gave lectures to Spanish students of health engineering and held meetings with representatives of the University of Malaga.
Nino Pavliashvili gave lectures to Spanish students on how to prepare a scientific article, publish it in a relevant medical journal and manage the process. Related topics were briefly discussed with this topic - Ensuring Publication Protection, Statistical Analysis, and Oral Presentation.
Maia Mantskava delivered lectures on Covid security from a scientific and medical point of view, based on extensive and important research on Kovid security. Professor Mantskava also agreed with his Spanish colleagues to work on a future project involving the leasing of relevant medical equipment from the University of Malaga at the Faculty of Medicine of the European University. Doctor of Medicine Nino Pavliashvili was considered as the coordinator of the project.
During the mobility period, the infrastructure of the University of Malaga was introduced, a visit was made to the Department of Pathological Anatomy of the University Clinic, which made a special impression in terms of equipment and professionalism of the staff. It was also extremely important to visit the surgery, therapy, dermatology, and other departments. Georgian and Spanish professors shared their experiences, which may also be useful in evaluating the work of a similar type of medical institution in Georgia.
Both lecturers noted that this visit was extremely important for them in terms of sharing and deepening their academic and cultural experiences. New contours of academic and scientific cooperation with the University of Malaga were also revealed, which will be further strengthened by the future visit of the representatives of the Spanish University to Georgia.