ევროპის უნივერსიტეტისა და საფრანგეთის საელჩოს მიერ ორგანიზებული ესსეების კონკურსის შედეგები ცნობილია
ევროპის უნივერსიტეტისა და საფრანგეთის საელჩოს მიერ ორგანიზებული, ესსეების კონკურსის შედეგები ცნობილია.
კონკურსი თემაზე "საქართველოს ევროპული მომავალი“, "ევროპის დღეები 2021“-ის ფარგლებში ჩატარდა და მასში მონაწილეობდნენ მე-11 - მე-12 კლასის მოსწავლეები, როგორც კერძო, ასევე საჯარო, ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებიდან.
კონკურსში მონაწილეთა 75%-მა 21-ქულიანი ბარიერი წარმატებით გადალახა და მეორე ეტაპზე გადავიდა. სპეციალურად მოწვეული კომისიის ჩართულობით კი გამოვლინდნენ გამარჯვებულები: ხატია ბალხამიშვილი, (ქ. კასპის #2 საჯარო სკოლა), ელენა პეტროსიანი, (ასპინძის მუნიციპალიტეტის სოფელ დამალის საჯარო სკოლა), ნინო ხიდაშელი, (ქ.თბილისის #191 საჯარო სკოლა), ირაკლი კეთილაძე, (ქ. თბილისი, 72-ე საჯარო სკოლა), ანანო ჯაფარიძე, (მესტიის წმ.ილარიონ ქართველის სახელობის მართლმადიდებლური სკოლა გიმნაზია).
აღსანიშნავია, რომ ესსეების კონკურსის მიმდინარეობისას, დაანონსებული იყო, რომ გამარჯვებულები სიმბოლურად, 9 მაისს, "ევროპის დღეს" გამოვლინდებოდნენ და მათი დაჯილდოება საზეიმო ვითარებაში გაიმართებოდა, თუმცა შექმნილი პანდემიური ვითრებიდან გამომდინარე პროცესი დროში გახანგრძლივდა.
ევროპის უნივერსიტეტი საფრანგეთის საელჩოსთან ერთად დაჯილდოების ცერემონიალს გამართავს, რომლის თარიღიც, კონკურსის მონაწილეებს უახლოეს პერიოდში ეცნობებათ.
9 მაისი, როგორც "ევროპის დღე", 1950 წლიდან აღინიშნება, როდესაც საფრანგეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა რობერტ შუმანმა, პარიზში წამოაყენა ევროინტეგრაციის იდეა და შეიქმნა ქვანახშირისა და ფოლადის ევროპული გაერთიანება, რომელიც შემდგომში ჩამოყალიბდა,  როგორც ევროკავშირი და დღეს 27 ქვეყანას აერთიანებს.

The result of the joint essay competition of the European University and the Embassy of France in Georgia is known
The result of the joint essay competition of the European University and the Embassy of France in Georgia is known.
The competition on the topic "European Future of Georgia" was held within the framework of "Europe Days 2021" and it was attended by 11th-12th grade students from both private and public, general education schools.
The competition aimed to popularize European values ​​and raise awareness among students about the European integration process, the importance of Georgia's rapprochement with the European family, and the understanding of democracy, human rights, and the rule of law as European values.
75% of the participants in the competition successfully crossed the 21-point threshold and advanced to the second stage. The winners were revealed with the involvement of a specially invited commission: Khatia Balkhamishvili (Kaspi Public School # 2), Elena Petrosyan (Damali Public School of Aspindza Municipality), Nino Khidasheli (Tbilisi Public School # 191), Irakli Ketiladze ( Tbilisi, 72nd Public School), Anano Japaridze (St. Ilarion Georgian Orthodox School Gymnasium in Mestia).
It is noteworthy that during the essay competition, it was announced that the winners would be symbolically revealed on May 9, "Europe Day" and their awards would be held in a solemn atmosphere, although the process was delayed due to the created pandemic twists.
European University will hold an award ceremony with the Embassy of France, which will soon be announced to the contestants.
May 9 has been marked as "Europe Day" since 1950 when French Foreign Minister Robert Schuman put forward the idea of ​​European integration in Paris and created the European Coal and Steel Community, which later became the European Union and today unites 27 countries.