ევროპის უნივერსიტეტი და საფრანგეთის საელჩო თემაზე „საქართველოს ევროპული მომავალი“ ესსეების კონკურსს აცხადებენ
ევროპის უნივერსიტეტი და საფრანგეთის საელჩო საქართველოში, ევროპის დღეები 2021-ის ფარგლებში, აცხადებენ ესსეების კონკურსს თემაზე „საქართველოს ევროპული მომავალი“.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, უნივერსიტეტში, დღეს ევროპის უნივერსიტეტის რექტორის, ნინო ტალიაშვილისა და საქართველოში საფრანგეთის ელჩის, დიეგო კოლასის, მედიასთან შეხვედრა გაიმართა.
კონკურსის მიზანს წარმოადგენს, ევროპული ღირებულებების პოპულარიზაცია და მოსწავლეებში ევროინტეგრაციის პროცესებისადმი, ევროპულ ოჯახთან საქართველოს დაახლოების მნიშვნელობისადმი ცნობადობის ამაღლება, დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის, როგორც ევროპული ღირებულებების გააზრება.
აღნიშნულ კონკურსში მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობა ექნებათ, როგორც კერძო, ასევე საჯარო, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების, მოსწავლეებს.
"აღნიშნული კონკურსი, პანდემიის გათვალისწინებით, ჩატარდება ონლაინ, რაც შეეხება დეტალებს უკვე კონკურისს შესახებ, როგორ მოხდება გამარჯვებულების გამოვლენა, როგორ მოხდება მათი დაჯილდოება და ა.შ., ეს ყველაფერი, საჯაროდ, გამოქვეყნდება უნივერსიტეტის ვებ-გვერდზე", - განაცხადა, ჟურნალისტებთან საუბრისას, ევროპის უნივერსიტეტის რექტორმა, ნინო ტალიაშვილმა.
საქართველოში საფრანგეთის ელჩის დიეგო კოლასის განცხადებით, ევროპის უნივერსიტეტთან ერთად გამოცხადებულ ესსების კონსკურსში სკოლის დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეები მიიღებენ მონაწილეობას.
"მოხარული ვარ, რომ ვიმყოფები, დღეს, ევროპის უნივერსიტეტში. ჩვენ, ამ უნივერსიტეტთან მრავალწლიანი ურთიერთობა გვაკავშირებს. 2017 წელს ამ უნივერსიტეტთან ერთად დავესწარით სტრასბურგის საერთაშორისო უნივერსიტეტის მიერ დაფუძნებულ სწავლებას საერთაშორისო სამართალში, შარშან, ასევე, ამ თანამშრომლობის ფარგლებში, ჩვენ გამოვეცით პირველი იურიდიული ლექსიკონი და რა თქმა უნდა, წელსაც ვაგრძელებთ ამ თანამშროლობას, წლევანდელი თანამშრომლობა აისახება კონკურსში, რომელსაც ერთად ვაცხადებთ. ესეების კონკურის ფარგლებში, მე-11, მე-12 კლასის მოსწავლეებს საშუალება ეძლევათ გამოხატონ თავიანთი აზრი თემაზე: „საქართველოს ევროპული მომავალი“.
კონკურსის გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული პრიზებით, ხოლო, საფრანგეთის საელჩოს რჩეული კონკურსანტი, ერთ დღეს საელჩოში გაატარებს.
"მოხარულები ვართ კონკურსის ფარგლებში უნივერსიტეტთან თანამშრომლობიგამარჯვებული, 2021 წლის 9 მაისს, ევროპის დღეს გამოვლინდება და იმედი მაქვს, რომ პანდემია საშუალებას მოგვცემს პრიზების გადაცემის ცერემონიალი რეზიდენციაში ჩავატაროთ.
მინდა შეგახსენოთ, რომ ევროპის დღე დაფუძნდა 1950 წლის, 9 მაისს, როდესაც რობერტ შუმანმა, საფრანგეთის მაშინდელმა საგარეო საქმეთა მინისტრმა, წინადადება წამოაყენა, რომ დაეფუძნებინათ ქვანახშირისა და ფოლადის გაერთიანდება, რომელმაც შემდგომში საფუძველი ჩაუყარა ევროპ და ევროკავშირის აღმშენებლობას.
კიდევ ერთხელ ვაცხადებ, რომ მოხარული ვარ, ევროპის უნივერსიტეტთან მრავალწლიანი  თანამშრომლობით“ -  განაცხადა საფრანგეთის ელჩმა.
კონკურსი ჩატარდება პირველ მარტს,  უნივერსიტეტის მიერ სპეციალურად ამ მიზნით გამოყოფილი მეთვალყურეების თანდასწრებით. ესსეს სახელწოდებები მოსწავლეებს გამოეცხადებათ კონკურსის დღეს.
შედგება სპეციალური კომისია, რომელიც დაკომპლექტდება მინიმუმ 3 წევრისაგან, სადაც, ერთი წევრი აუცილებლად იქნება გარე შემფასებელი.
კონკურსის საფუძველზე გამოვლინდებიან I, II, III ადგილებზე გასული მონაწილეები, რომლებიც დაჯილდოვდებიან ევროპის უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული პრიზებით.
კონკურსის ყველა მონაწილეს გადაეცემა ევროპის უნივერსიტეტისა და საფრანგეთის საელჩოს ერთობლივი სერტიფიკატი.

European University and the Embassy of France  Announce Essay Competition on "Georgia's European Future"
European University and the Embassy of France in Georgia, within the framework of Europe Days 2021, are announcing an essay competition on the topic "Georgia's European Future".
Rector of the European University Nino Taliashvili and the Ambassador of France to Georgia Diego Colas held a meeting with the media today.
According to the University, the aim of the competition is to popularize European values and raising awareness among the pupils about the European integration process, the importance of Georgia's rapprochement with the European family, and the understanding of democracy, human rights, and the rule of law as European values.
Pupils of both, private and public schools will have the opportunity to participate in this competition.
“This competition, considering the pandemic will be held online, as for the details of the competition, how the winners will be announced, how they will be awarded, etc., all this will be published publicly on the University website," said Nino Taliashvili, Rector of the European University.
According to the Ambassador of France to Georgia Diego Colas, the graduating pupils will take part in the essay competition announced together with the European University.
"I'm glad to be at European University today. We have a long-standing relationship with this university. In 2017, together with this university, we attended a course in international law founded by the International University of Strasbourg, last year, as part of this cooperation, we published the first legal dictionary, and of course, we will continue this cooperation this year as well, this year’s collaboration will be reflected in the competition we are announcing together. Within the framework of the essay competition, 11th and 12th-grade pupils have the opportunity to express their opinion on the topic: "Georgia's European future".
The winners of the competition will be awarded prizes set by the University, and the chosen contestant of the French embassy will spend one day at the embassy.
We are pleased to collaborate with the University as part of the competition.
The winner will be revealed on 9 May 2021, Europe Day, and I hope that a pandemic would allow us to hold a prize-giving ceremony at our residence.
I would like to remind you that Europe Day was founded on May 9, 1950, when Robert Schuman, the then French Foreign Minister, proposed to establish the European Coal and Steel Community”, which subsequently laid the foundation for the reconstruction of Europe and the European Union.
I declare once again that I am pleased with the long-term cooperation with the European University," said the French Ambassador.
The competition will be held on the 1st of March, in the presence of supervisors specially appointed by the University for this purpose. Essay titles will be announced to pupils on the day of the competition.
A special commission will be formed, which will be composed of at least 3 members, where one member will be an external evaluator.
Based on the competition, the winners of I, II, III places will be identified, who will be awarded prizes established by the "European University".
All participants of the competition will be awarded a joint certificate from the European University and the “Embassy of France.”