ევროპის უნივერსიტეტი USAID-ის და ICDC-ის ერთობლივ პროექტში ჩაერთო
ევროპის უნივერსიტეტი სტუდენტთა სტაჟირების და სამუშაო ადგილზე სწავლის ხელშეწყობის მიზნით USAID-ის და ICDC-ის ერთობლივ პროექტში ჩაერთო.
პროექტის წარდგინებისა და მემორანდუმების ხელმოწერის ღონისძიება არასამთავრობო ორგანიზაცია ინსტიტუციური და შესაძლებლობების განვითარების ცენტრი – ICDC –ის ოფისში, პროექტის “სტაჟირების და სამუშაო ადგილზე სწავლის შესაძლებლობის ხელშეწყობა სტუდენტებისთვის“ ფარგლებში გაიმართა.
მემორანდუმს, ევროპის უნივერსიტეტის ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის დეკანმა, თამთა გველესიანმა და ICT -ის პრეზიდენტმა, მაკა კუკავამ, მოაწერეს ხელი.
პროექტი ხორციელდება ინსტიტუციური და შესაძლებლობების განვითარების ცენტრის” – ICDC მიერ ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამის USAID Economic Security Program (DAI) მხარდაჭერით და დაფინანსებით. პროექტის მიზანს ახალგაზრდების სამუშაოსთვის საჭირო პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარება და დასაქმების ხელშეწყობა სტაჟირების გზით, ასევე სხვადასხვა სექტორების კვალიფიციური ადამიანური რესურსით უზრუნველყოფა, ახალგაზრდებსა და დამსაქმებლებს შორის საქმიანი ურთიერთობების (ქსელის) განვითარება.
პროექტში 12 უმაღლესი სასწავლებელი და 4 პროფესიული კოლეჯი ჩაერთვება.
აღნიშნული სასწავლო დაწესებულებებიდან შერჩეული 100 სტუდენტი და კურსდამთავრებული 3-თვიან ანაზღაურებად სტაჟირებას გაივლიან ქვეყნის წამყვან ბიზნეს კომპანიებსა და საწარმოებში, საქართველოს 5 რეგიონში: თბილისი, შიდა ქართლი, აჭარა, იმერეთი და სამეგრელო.
დამსაქმებლებთან კოორდინაციის ნაწილში, ICDC-ის მხარდამჭერები არიან: საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია (BAG), საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატა, საქართველოს HR პროფესიოანლთა ასოციაცია (HRPA Georgia), განათლების, განვითარების და დასაქმების ცენტრი (EDEC), გლობალური შეთანხმების საქართველოს ქსელი (Global Compact Network Georgia) და აჭარის დასაქმების სააგენტო.

EUROPEAN UNIVERSITY IS INVOLVED IN A JOINT PROJECT OF USAID AND ICDC
European University has been involved in a joint project between USAID and ICDC to promote student internships and on-the-job learning.
The project submission and signing of memorandum event was held within the framework of the project “Promoting Internship and On-the-Job Learning Opportunities for Students” at the office of the NGO Institutional and Opportunity Development Center – ICDC.
The memorandum was signed by Tamta Gvelesiani, Dean of the Faculty of Business and Technology of the European University and Maka Kukava, President of ICT.
The project is implemented by the Center for Institutional and Capacity Development ”- ICDC with the support and funding of the USAID Economic Security Program (DAI). The aim of the project is to develop the practical skills needed for young people to work and promote employment through internships, as well as to provide qualified human resources in various sectors, to develop business relationships (networks) between young people and employers.
12 higher education institutions and 4 vocational colleges will be involved in the project.
100 students and graduates selected from these educational institutions will undergo a 3-month paid internship in the country’s leading business companies and enterprises in 5 regions of Georgia: Tbilisi, Shida Kartli, Adjara, Imereti and Samegrelo.
In terms of employer coordination, ICDC sponsors include: Georgian Business Association (BAG), Georgian Chamber of Commerce and Industry, Georgian HR Association of Professionals (HRPA Georgia), Center for Education, Development and Employment (EDEC), Global Compact Network Georgia) and Adjara Employment Agency.