ევროპის უნივერსიტეტის სესია 28-ე საერთაშორისო სკოლა-კონფერენციაზე
2020 წლის 29.08.-12.09, ქობულეთში გაიმართა მედიკოსთა 28-ე საერთაშორისო სკოლა-კონფერენცია „ახალი ათასწლეულის მედიცინა“, რომლის ორგანიზატორია პროფ. ალექსანდრე პაპიტაშვილი. აღნიშნული სკოლა-კონფერენცია წარმოადგენს საქართველოს მეცნიერთა და სპეციალისტთა ასოციაციის ყოველწლიურ აქტივობას. მიმდინარე წლის ღონისძიებაზე ევროპის უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის მიერ ინიცირებული იქნა და წარმატებით გაიმართა სპეციალური სამეცნიერო-პრაქტიკული სესია „კლინიკო-ლაბორატორული კვლევები სამედიცინო პრაქტიკაში“, მას ხელმძღვანელობდა უნივერსიტეტის აფილირებული პროფესორი მაია მანწკავა. სესიაზე მოხსენებებით წარსდგნენ მაია მანწკავა - „ჰემორეოლოგიური პარალელური კვლევები გულ-სისხლძარღვთა დაავადებების დროს“, ევროპის უნივერსიტეტის მოწვეული ლექტორი ეკატერინე ლაბაძე - „ანთება, ანემია და ჰემორეოლოგია კუჭის კიბოს პოსტოპერაციულ პირობებში რეოლოგიური კვლევების მნიშვნელობა“ და უნივერსიტეტის სხვა წარმომადგენლები. მნიშვნელოვანია, რომ სესიაზე ზუმის პლათფორმის საშუალებით მოხსენება გააკეთეს ევროპის უნივერსიტეტის სტუდენტებმა - გურსიმრან კაურ საშან, სარაბუ ვენკატა ნაგა მეღანა, ალიკია ჩიპურაპალი. მათი მოხსენება „რეზისტიული არტერიების ფუნქციური მდგომარეობის დიაგნუსტური მნიშვნელობა“ წარმოადგენდა ევროპის უნივერსიტეტის გრანტის GR_EU001/08/2019-ის საბოლოო მონაცემებსა და დასკვნებს.
სესიაზე განხილული იყო ლაბორატორული მედიცინის აქტუალური საკითხები და მათი გამოყენების პერსპექტივები. სესიამ განსაკუთრებული მოწონება დაიმსახურა კონფერენციის მონაწილეთა შორის და ყურადღება მიიქცია მთავარი ორგანიზატორის მხრიდან, რაც აისახა ევროპის უნივერსიტეტის და საქართველოს მეცნიერთა და სპეციალისტთა ასოციაციის შემდგომი კოლაბორაციის დაგეგმვაში.

European University Session at the 28th International School-Conference
The 28th International Medical School - Conference - "New Millennium Medicine" was held in Kobuleti, 29.08.-12.09 2020, organized by Prof. Alexander Papitashvili. This school-conference is the annual activity of the Georgian Association of Scientists and Specialists. This year a special scientific-practical session "Clinical-Laboratory Studies in Medical Practice" was initiated and successfully held by the Faculty of Medicine of the European University. Chair of the session was Affiliated Professor of the European University - Maia Mantskava. Academic and invited staff of European University presented their works, among them Prof. Maia Mantskava - "Hemorrhagic Parallel Studies in Cardiovascular Diseases", Invited Lecturer Ekaterine Labadze - "The Importance of Rheumatic Studies in Postoperative Stomach Cancer of Inflammation, Anemia and Hemorrhage" and other representatives of the University. It is worth to mention that students of the European University - Gursimran Kaur Sashan, Sarabu Venkata Naga Meghana, Alikya Chipurapalli gave the presentation through the Zoom Platform - "Diagnostic Significance of the Functional Condition of Resistant Arteries" , which represented the final data and conclusions of the European University Grant GR_EU001 / 08/2019.
Current issues of laboratory medicine and prospects for their use were discussed during the above mentioned scientific sessions. The session was especially appreciated by the conference participants and attracted the attention of the main organizer, which was reflected in the planning of further collaboration between the European University and the Georgian Association of Scientists and Specialists.