- სწავლების ენა: ინგლისური
პროგრამის მიზანია თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი პროფესიონალის მომზადება, რომელიც შეძლებს პრაქტიკაში დაეყრდნოს მტკიცებითი მედიცინის პრინციპებს, კვალიფიციურად გამოიყენოს კვლევითი, ეთიკური და კომუნიკაციური უნარები; შეძლოს თავი დაიმკვიდროს და პროფესიულად განვითარდეს მუდმივად ცვალებად გარემოში.
პროგრამის ამოცანები:
- ბიოსამედიცინო, კლინიკურ და სოციალურ მეცნიერებებში თანამედროვე ცოდნით აღჭურვილი კურსდამთავრებულების მომზადება;
- კურსდამთავრებულთა შორის შესაბამისი კვლევითი და კლინიკური უნარ-ჩვევების განვითარების უზრუნველყოფა;
- მაღალი ეთიკურ ღირებულებებისა და პროფესიული იერის ჩამოყალიბება; კოლეგებთან და პაციენტებთან ეფექტური კომუნიკაციური უნარების გამომუშავება
- კურსდამთავრებულთა შორის ცოდნის უწყვეტი განვითარებისადმი ცნობიერების ამაღლება და შესაბამისი უნარების გამომუშავება;
- საზოგადოების კეთილდღეობის გაუმჯობესება ჯანმრთელობის ხელშეწყობისა და ავადობის პრევენციის გზით.
დასაქმების სფერო
საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად, ერთსაფეხურიანი საგანმანათებლო სამედიცინო პროგრამის კურსდამთავრებულს არ აქვს დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის განხორციელების უფლება, თუმცა მათ შეუძლიათ დასაქმდნენ უმცროსი ექიმის პოზიციაზე და შეასრულონ ექიმის მოვალეობები დამოუკიდებელი საექიმო საქმიანობის უფლების მქონე პირის ზედამხედველობის ქვეშ. (საქართველოს კანონი საექიმო საქმიანობის შესახებ, მუხლი 5). უმაღლესი სამედიცინო განათლების მქონე კურსდამთავრებულს უფლება აქვს განახორცილეოს შემდეგი ქმედებები: ა) გააგრძელოს სწავლა დიპლომისშემდგომ საგანმანათლებლო პროგრამაზე (რეზიდენტურა) და მისი დასრულების შემდეგ მოიპოვოს დამოუკიდებელი სამედიცინო საქმიანობის განხორციელების უფლება, შესაბამისი სახელმწიფო სასერტიფიკატო გამოცდის ჩაბარების შემდეგ; ბ) გააგრძელოს მოღვაწეობა როგორც სამეცნიერო-კვლევითი, (მაგისტრატურა, დოქტორანტურა) ასევე აკადემიური მიმართულებებით, მედიცინის თეორიულ, ან ჯანდაცვის ნებისმიერ ნაწილში, რომელიც არ არის დაკავშირებული დამოუკიდებელ საექიმო საქმიანობასთან. (საქართველოს კანონი საექიმო საქმიანობის შესახებ, მუხლი 17).
დაშვების წინაპირობა
პროგრამაზე სწავლის ძირითადი წინაპირობაა ინგლისური ენის B2 დონეზე ფლობა.
საქართველოს კანონის - “უმაღლესი განათლების შესახებ” 52-ე მუხლის თანახმად:
ა) სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი ან მასთან გათანაბრებული დოკუმენტის მქონე პირი, რომელიც ერთიან ეროვნული გამოცდებზე მიღებული ქულების კოეფიციენტების რანჟირების საფუძველზე სწავლის უფლებას მოიპოვებს შპს ევროპის უნივერსიტეტში.
ბ) პროგრამაზე ჩარიცხვისთვის სავალდებულო საგნებია: ქართული ენა და ლიტერატურა, ზოგადი უნარები, უცხო ენა (ინგლისური ენა), არჩევითი მეოთხე საგანი: მათემატიკა, ქიმია, ფიზიკა, ბიოლოგია.
გ) ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი - კანონმდებლობით განსაზღვრული მინიმალური ბარიერის დაძლევა, გარდა ინგლისური ენისა - ინგლისურ ენაში მინიმალური კომპეტენციის ზღვარია 80%.
პროგრამაზე ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე სწავლის უფლების მოპოვება:
· პირები, რომლებსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 29.13.2011 №224/ნ ბრძანების „უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების/საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე სწავლის უფლების მქონე აბიტურიენტების/მაგისტრანტობის კანდიდატების/სტუდენტების მიერ დოკუმენტების წარდგენისა და განხილვის წესის დამტკიცების შესახებ “ საფუძველზე უფლება აქვთ ჩაირიცხონ უნივერსიტეტში ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე. აღნიშნული პირები ვალდებული არიან დაადასტურონ ინგლისური ენის B2 დონეზე ფლობა, ევროპის უნივერსიტეტის ,,ენობრივი კომპეტენციის წესის შესაბამისად“.
პროგრამაზე ასევე დაიშვებიან:
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანება №10/ნ-ით (4.02.2010) დამტკიცებული ,,უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებიდან სხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში გადასვლის წესისა და საფასურის დამტკიცების შესახებ“ შესაბამისად მობილობის წესით ჩარიცხული სტუდენტები.

- Language of instruction: English
The goal of the program is to prepare a professional of modern standards, which will be able to apply the principles of evidence based medicine, ethics, research and communicational skills to his/her practice efficiently; to enhance the self-establishment and professional development in constantly changing environment.
Tasks of the programme:
- To prepare graduates with modern knowledge in Biomedical, Clinical and Social sciences;
- To ensure graduates with relevant research and clinical skills;
- To develop high ethical values and professional attitudes, effective communication with colleagues and patients
- To inspire graduates with awareness of continuous improvement of their knowledge and further development of relevant skills;
- To enhance the wellbeing of the society through health promotion and disease prevention.
Areas of Employment/Further Career Path
According to Georgia current legislation, a graduate of one cycle MD programme is not allowed to run the independent medical practice, she/he can get be employed as a junior doctor, implying performing the duties of a doctor according to the instructions and under the supervision of an independent medical practitioner (The Law of Georgia on Medical Practice, Article5). A graduate holding a higher medical institution diploma have the right to: a) complete postgraduate training programme (residency) to acquire the right to perform an independent medical practice after passing a state certification examination; b) carry out research (Master, PhD) and teaching activities in the theoretical fields of medicine, or other fields of health care that do not imply an independent medical practice (The Law of Georgia on Medical Activity, Article 17).
Precondition for access to the programme:
The basic prerequisite for studying at the program is the English language competence at B2 level.
In accordance with the Article 52 of the Law of Georgia on Higher Education:
A) A person with a document approving complete general education or equivalent to it, who is entitled to study at the European University Ltd on the basis of a ranking of the scores at the Unified National Exams;
B) Compulsory subjects required for admission to the program are: Georgian Language and Literature, General Skills, Foreign Language (English), an optional fourth subject: Mathematics, Chemistry, Physics, Biology.
C) Minimum competency level for the Unified National Exams - overcoming the minimum barrier prescribed by law except for English - the minimum barrier in the English language exam is 80%.
Eligibility to study at the program without passing the Unified National Exams:
Persons are authorized to enroll into the University without passing the Unified National Exams, based on the order №224 / N of 29 April 2003 by the Minister of Education and Science of Georgia to approve "The procedure for submitting and reviewing documents by applicants / candidates for master degree / students having the right to study without passing the Unified National Examinations / General Entrance exam for Master's degree. These persons are required to confirm their English language proficiency at B2, in accordance with the "Language Competence Rule" of the European University.
The program shall also be attended by:
Students enrolled through mobility in accordance with the Order No. 10 / n (4.02.2010) of the Minister of Education and Science on Approval of the Rule and Fees of Transfer from one Higher Educational Institution to another Higher Educational Institution.