"ევროპის უნივერსიტეტმა" სტომატოლოგიურ განათლებაში AI-ის გამოყენებაზე ჩატარებული კვლევის შედეგები ADEE კონფერენციაზე წარადგინა
"ევროპის უნივერსიტეტმა" სტომატოლოგიურ განათლებაში ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენების შესახებ სამი სხვადასხვა უნივერსიტეტის სტომატოლოგიის პროგრამის სტუდენტებს შორის კვლევა ჩაატარა.
კვლევის შედეგები ევროპის სტომატოლოგიური განათლების ასოციაციის ADEE მიერ ორგანიზებულ კონფერენციაზე სტომატოლოგიის ფაკულტეტის დეკანმა სოფიო სამხარაძემ და სტომატოლოგიის პროგრამის ხელმძღვანელმა მარიკა ზურმუხტაშვილმა წარადგინეს.
ჩატარებული კვლევის შედეგად სტუდენტების უმეტესობა ფიქრობს, რომ ხელოვნულ ინტელექტს მომავალში დიდი გავლენა ექნება სტომატოლოგიურ განათლებაში, მაგრამ ამ ეტაპზე არსებობს სპეციფიკური AI მოწყობილობების შესახებ ცოდნის დეფიციტი. AI-ის ინტეგრირებაზე დადებითი ეფექტის მოლოდინის მიუხედავად, სტუდენტები თვლიან, რომ არსებობს AI-ზე გადაჭარბებული დამოკიდებულების საფრთხე.
"ევროპის უნივერსიტეტის" მიერ ჩატარებული კვლევა აჩვენებს, რომ საჭიროა სტუდენტებს შორის ხელოვნური ინტელექტის შესახებ ინფორმირებულობის ამაღლება და პროგრამის ნაწილში AI ინსტრუმენტების მეტად ინტეგრირება.

European University presented the results of the study on the application of AI in dental education at ADEE conference
A study was conducted by the European University on the application of artificial intelligence (AI) in dental education among students of dental programs at three different universities in Georgia.
The results of the study were presented by the Dean of the Faculty of Dentistry Sophio Samkharadze and Head of the Dentisry program Marika Zurmukhtashvili, at a conference organized by the Association of Dental Education in Europe - ADEE.
Study results show that most students believe AI will significantly impact future dental education but lack knowledge of specific AI tools. While positive of AI integration, concerns about over reliance exist.
A study by the "European University" demonstrates the necessity of increasing student awareness of artificial intelligence and integrating more AI tools in the programs.