ჟან მონეს საზაფხულო აკადემია: მე-5 დღე
ჟან მონეს საზაფხულო აკადემიის მეხუთე დღე სწრაფად ცვალებად გლობალურ გარემოში ევროკავშირის მომავლისა და მისი როლის შესახებ ექსპერტების აკადემიურ დისკუსიებს მიეძღვნა.
სესიებს გაუძღვნენ “ევროპის უნივერსიტეტის” ასოცირებული პროფესორი და პროექტის აკადემიური კოორდინატორი თათია დოლიძე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი ლევან მახაშვილი და იენის უნივერსიტეტის მკვლევარი და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის უფროსი ანალიტიკოსი ბიძინა ლებანიძე.
დღის მთავარი ფოკუსი იყო ევროკავშირის გაფართოების ცვალებადი დინამიკა. შესწავლილ იქნა რთული ურთიერთქმედება ევროკავშირის შიგნით ინსტიტუციურ რეფორმებსა და ასპირანტი ქვეყნების სტრატეგიულ ამბიციებს შორის. მონაწილეებმა განიხილეს, თუ როგორ ახდენს გავლენას ევროპარლამენტის ბოლოდროინდელი არჩევნები და წევრ სახელმწიფოებში პოპულისტური მოძრაობების აღზევება გაფართოების პროცესზე, რაც ახალ გამოწვევებს უქმნის მომავალი გაფართოებების შესახებ კონსენსუსის მიღწევას.
ევროკავშირის გაფართოების გარშემო არსებული გეოპოლიტიკური კონტექსტი კიდევ ერთი მთავარი თემა იყო. სესიებმა ხაზი გაუსვეს ისეთი გლობალური ძალების სტრატეგიულ ინტერესებს, როგორიცაა რუსეთი, ჩინეთი და თურქეთი, განსაკუთრებით დასავლეთ ბალკანეთისა და შავი ზღვის რეგიონებში. ხაზი გაესვა ევროკავშირის მიერ მედეგი საგარეო პოლიტიკის განვითარების საჭიროებას, რომელსაც შეეძლება ამ გამოწვევების გადაჭრა.
ასევე გაანალიზდა ევროკავშირის გაფართოების პოლიტიკის უკან მდგარი სტრატეგიული მოსაზრებები, მათ შორის გეოპოლიტიკური ლოიალობის, როგორც კანდიდატი ქვეყნებისთვის კრიტერიუმის, ინტეგრაცია. ლექციებზე ხაზი გაესვა სტრატეგიული დაგეგმვისა და პოლიტიკის თანმიმდევრულობის მნიშვნელობას ევროკავშირის მიმზიდველობის შენარჩუნებაში ასპირანტი ქვეყნებისთვის, ამავდროულად გლობალური კონკურენციის კომპლექსური დინამიკის ნავიგაციაში. ევროკავშირის, როგორც გეოპოლიტიკური აქტორის ცვალებადი როლი, განსაკუთრებით რუსეთ-უკრაინის კონფლიქტზე რეაგირებისას, განხილულ იქნა როგორც კრიტიკული ფაქტორი, რომელიც გავლენას ახდენს გაფართოების პროცესის მომავალზე.
ჟან მონეს საზაფხულო აკადემიის მეხუთე დღემ მონაწილეებს შესთავაზა მიმოხილვა სტრატეგიული, ინსტიტუციური და გეოპოლიტიკური ფაქტორების, რომლებიც აყალიბებენ ევროკავშირის გაფართოების მომავალს. ეს აკადემიური ფორუმი კვლავ გვთავაზობს ფასეულ შეხედულებებს და ხელს უწყობს დიალოგს იმ ძირითად საკითხებზე, რომლებიც განსაზღვრავენ ევროპის ტრაექტორიას გლობალურ არენაზე.

Jean Monnet Summer Academy: Day 5
The fifth day of the Jean Monnet Summer Academy featured insightful academic discussions led by experts on the future of the European Union and its role in a rapidly changing global landscape.
The sessions were presented by Tatia Dolidze, the academic coordinator of the project and associate professor at European University, Levan Makhashvili, Head of the Cabinet of the Chairman of Parliament at the Parliament of Georgia and associate professor at European University, and Bidzina Lebanidze, researcher at the University of Jena and Senior Analyst at the Georgian Institute of Politics in Tbilisi.
A central focus of the day was the evolving dynamics of EU enlargement. The discussions explored the complex interplay between institutional reforms within the EU and the strategic ambitions of aspirant countries. Participants examined how recent European Parliament elections and the rise of populist movements across member states are influencing the enlargement process, posing new challenges to achieving consensus on future expansions.
The geopolitical context surrounding EU enlargement was another key theme. The sessions highlighted the strategic interests of global powers such as Russia, China, and Turkey, particularly in regions like the Western Balkans and the Black Sea. The discussions emphasized the need for the EU to develop a resilient foreign policy capable of addressing these challenges, with a focus on maintaining stability and security in neighboring regions.
The strategic considerations behind the EU’s enlargement policy were also analyzed, including the integration of geopolitical loyalty as a criterion for candidate countries. The lectures underscored the importance of strategic planning and policy coherence in ensuring the EU’s continued attractiveness to aspirant countries, while also navigating the complex dynamics of global competition. The evolving role of the EU as a geopolitical actor, particularly in response to the Russia-Ukraine conflict, was discussed as a critical factor influencing the future of the enlargement process.
The fifth day of the Jean Monnet Summer Academy provided participants with a deep dive into the strategic, institutional, and geopolitical factors shaping the future of EU enlargement. This academic forum continues to offer valuable insights and foster dialogue on the key issues that will determine the trajectory of Europe in the global arena.