"ევროპის უნივერსიტეტში" ვეტერინარიის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია ჩატარდა
26 აპრილს, "ევროპის უნივერსიტეტში" ერაზმუს+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტის „სავეტერინარო მედიცინის ფაკულტეტების განვითარება საქართველოს უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებებში ახალგაზრდა ვეტერინარიის პროფესიონალების მომზადების მიზნით“ (VETPRO) ფარგლებში, ვეტერინარიის მსოფლიო დღესთან (WVD) დაკავშირებით, საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია „მეცნიერული მიღწევები ვეტერინარიის დარგის მდგრადი და უსაფრთხო განვითარებისათვის (AVET)” ჩატარდა.
კონფერენცია ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე მოღვაწე მეცნიერების, აკადემიური პერსონალის, გამოცდილი და დამწყები მკვლევრების სამეცნიერო-პრაქტიკული საქმიანობის ფართო აუდიტორიის წინაშე წარმოჩენას ემსახურებოდა.
ქართველმა, ესტონელმა, თურქმა და რუმინელმა სპიკერებმა მოხსენებები გააკეთეს ისეთ თემებზე, როგორებიცაა ცხოველთა კვება, ჰიგიენა და კეთილდღეობა, ცხოველური წარმოშობის სურსათის უსაფრთხოება, ინფექციური დაავადებები და ეპიდემიოლოგია, ბიოპოტენციალი, ვეტერინარული განათლება და სხვა.
მოხსენებების დასასრულს, კონფერენციის მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა აქტიურად ჩართულიყვნენ კითხვა-პასუხის სესიებში და მიეღოთ უკუკავშირი მათთვის საინტერესო საკითხებზე. კონფერენცია ჰიბრიდულ რეჟიმში ჩატარდა, ხოლო მისი მთავარი მომხსენებელი გახლდათ პროექტ VETPRO-ს მკვლევარი, ესტონეთის სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებათა უნივერსიტეტის პროფესორი ტოომას ტიირატსი.
აღსანიშნავია, რომ სამეცნიერო-პრაქტიკულ კონფერენციას „მეცნიერული მიღწევები ვეტერინარიის დარგის მდგრადი და უსაფრთხო განვითარებისათვის” ყოველწლიური ხასიათი ექნება.

Dedicated to World Veterinary Day in European University an international scientific-practical conference was held
On April 26, 2024, an international scientific-practical conference “Scientific Advancements for Sustainable and Safe Development of Veterinary Field (AVET)”, dedicated to World Veterinary Day (WVD) was held within the framework of the Erasmus+ CBHE project “Development of Veterinary Faculties at Georgian HEIs to Create a New Pool of Young Veterinary Professionals in Georgia” (VETPRO).
The conference served to present the scientific-practical activities of local and international scientists, academic staff, experienced and novice researchers to a wide audience, to bring them together to exchange and share their experience and research results. Georgian, Estonian, Turkish and Romanian speakers delivered speeches on the topics of animal nutrition, animal hygiene and welfare, safety of products of animal origin, infectious diseases and epidemiology, biopotential, veterinary education, etc.
At the end of the presentations, conference participants had the opportunity to actively engage in question-and-answer sessions and receive feedback on issues of interest to them. The conference took place in a hybrid mode, and its keynote speaker was the researcher of the VETPRO project, Professor Toomas Tiirats from the Estonian University of Life Sciences.
It is noteworthy that the scientific-practical conference “Scientific Advancements for Sustainable and Safe Development of Veterinary Field”, established in the frames of the aforementioned Erasmus+ project, is going to be annual.