"ევროპის უნივერსიტეტის" მედიცინის ფაკულტეტის უროლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი პერინეოლოგთა XVI საერთაშორისო შეხვედრას დაესწრო
"ევროპის უნივერსიტეტის" მედიცინის ფაკულტეტის უროლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი ასოცირებული პროფესორი ალექსანდრე ხელაია პერინეოლოგთა XVI საერთაშორისო შეხვედრას დაესწრო, რომელიც მიმდინარე წლის 27-28 ოქტომბერს ქალაქ ბერგამოში (იტალია) ჩატარდა.
კონფერენციაზე ალექსანდრე ხელაიამ "ევროპის უნივერსიტეტის" სახელით წარადგინა მოხსენება "What progress in the treatment of male fertility. The role of the urologist".
კონფერენციაზე სხვადასხვა ქვეყნის დარგის წამყვან სპეციალისტებს საშუალება ჰქონდათ გაეზიარებინათ თავიანთი გამოცდილება კოლეგებისთვის და გაეღრმავებინათ სამეცნიერო თანამშრომლობა.

Head of the Urology Department, Faculty of Medicine, European University, Assoc. Prof. Aleksander Khelaia attended the XVI international Perineology meeting
Head of the Urology Department, Faculty of Medicine, European University, Assoc. Prof. Aleksander Khelaia attended the XVI International Perineology meeting, which was held on October 27, 28 of this year in Bergamo (Italy).
At the conference, Dr. Aleksander Khelaia gave the presentation "What progress in the treatment of male fertility. The role of the urologist" on behalf of the European University.
At the conference, leading specialists of the field from different countries had the opportunity to share their experience with their colleagues and deepen scientific cooperation.