“ევროპის უნივერსიტეტის” ორგანიზებით საერთაშორისო კონფერენცია “საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პერსპექტივები” გაიმართა
25 ნოემბერს “ევროპის უნივერსიტეტის” სამართლის ინსტიტუტის ორგანიზებით, თბილისი მარიოტში” საერთაშორისო კონფერენცია - “საქართველოს ევროკავშირის გაწევრიანების პერსპექტივები” გაიმართა.
კონფერენციაზე აკადემიური დისკუსია საქართველოს და ევროკავშირს შორის ურთიერთობების, სამომავლო პერსპექტივებისა და თანამშრომლობის შესახებ გაიმართა.
კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით “ევროპის უნივერსიტეტის” სამართლის ინსტიტუტის ხელმძღვანელმა იოსებ კელენჯერიძემ გახსნა.
დამსწრეებს “ევროპის უნივერსიტეტის” სამართლის, განათლების, ბიზნესის და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის დეკანმა ეკა კაველიძემ მიმართა.
კონფერენციას მთავრობის წარმომადგენლები, საქართველოს პარლამენტის წევრები, აღნიშნულ თემაზე მომუშავე არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები, პროფესორები, მკვლევრები და უცხოელი ექსპერტები ესწრებოდნენ.

The international conference, "Prospects of Georgia's accession to the European Union," was organized by "European University"
The International conference "Prospects of Georgia's accession to the European Union," took place on November 25 at Tbilisi Marriott, organized by the Law Institute of “European University”.
An academic discussion on the relations between Georgia and the European Union, future perspectives, and cooperation took place during the conference.
Ioseb Kelengeridze, the head of the "European University" Law Institute, inaugurated the conference with a welcoming speech.
Eka Kavelidze, the Dean of the Faculty of Law, Education, Business, and Technology at the "European University," also addressed the attendees.
Distinguished participants included government representatives, members of the Georgian Parliament, non-governmental sector representatives working on the discussed topic, as well as professors, researchers, and foreign experts who actively contributed to the conference.