„ვასილ ლევსკის ეროვნული სამხედრო უნივერსიტეტის“ პროფესორებმა „ევროპის უნივერსიტეტის“ სტუდენტებისთვის ლექციები ჩაატარეს
4-5 ოქტომბერს, ერაზმუს+ საერთაშორისო კრედიტ მობილობის პროგრამის ეგიდით, „ევროპის უნივერსიტეტის“ ქართულენოვანი საგანმანათლებლო პროგრამების სტუდენტებისთვის „ვასილ ლევსკის ეროვნული სამხედრო უნივერსიტეტის“ (ბულგარეთი) პროფესორებმა, ცენა კანარიევამ და ილიან ლილოვმა, ლექციები წაიკითხეს.
ლექციის ფარგლებში, ცენა კანარიევამ ნელი ტურიზმის ძირითადი ტენდეციებისა და პერსპექტივების შესახებ ისაუბრა. სტუდენტებისთვის განსაკუთრებით საინტერესო აღმოჩნდა ნელი ტურიზმის ინდუსტრიის გავლენა ქვეყნის ეკონომიკაზე. ეს უკანასკნელი თემა პროფესორმა კანარიევამ ბულგარეთისა და საქართველოს მაგალითებზე დაყრდნობით მიმოიხილა.
„ევროპის უნივერსიტეტის“ სტუდენტებისთვის ოპერაციების კვლევის შესახებ ლექცია პროფესორმა ილიან ლილოვმა წაიკითხა. მან დამსწრე აუდიტორიას დასაბუთებული გადაწყვეტილებების შესარჩევად უმარტივესი მათემატიკური მეთოდები გააცნო.
აღსანიშნავია, რომ ვიზიტის ფარგლებში ბულგარელი პროფესორები „ევროპის უნივერსიტეტის“ ადმინისტრაციის წარმომადგენლებსაც, კერძოდ, თათია დოლიძეს - ვიცე-რექტორს საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით, სოფიო ხუნდაძეს - ვიცე-რექტორს ხარისხის განვითარების მიმართულებით და გვანცა ჯიჩოშვილს - სამეცნიერო კვლევითი საქმიანობის ხელშემწყობი ცენტრის ხელმძღვანელს შეხვდნენ.
მხარეებმა მზადყოფნა გამოთქვეს ხელი შეუწყონ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის აკადემიური და ინსტიტუციური თანამშრომლობის გაღრმავებას.

On October 4-5, within the framework of the Erasmus+ International Credit Mobility program, Vasil Levski National Military University (Bulgaria) professors, Tsena Kanarieva and Ilian Lilov, delivered insightful lectures to the students of European University Georgian-taught educational programs.
The lecture on the topic of natural health and slow travel tourism was led by Tsena Kanarieva and it delved into the main trends and perspectives of slow tourism. The economic impact of the slow tourism industry was of particular interest to the students. Professor Kanarieva discussed this latter topic based on the examples of Bulgaria and Georgia.
A lecture on operation research was given by Prof. Ilian Lilov to European University students. The audience was introduced to the simplest application of mathematical methods to improve decision-making, which sparked great interest among the attendees.
It is noteworthy that during the visit, Bulgarian professors held a meeting with the key representatives of European University. Following productive dialogue with the Vice-Rector for International Affairs, Tatia Dolidze, the Vice-Rector for Quality Assurance, Sophio Khundadze and the Head of the Research Support Center, Gvantsa Jichosvili, the parties expressed their willingness to further deepen the academic and institutional cooperation between the universities.