"ევროპის უნივერსიტეტის" წარმომადგენლები საფრანგეთში პარტნიორ IGS ჯგუფს ეწვივნენ
"ევროპის უნივერსიტეტის“ ვიცე-რექტორი საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით თათია დოლიძე, საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის მენეჯერთან მარიამ მანიასთან ერთად IGS ჯგუფის ლიონის კამპუსს (საფრანგეთი) სამუშაო ვიზიტით ეწვია. ვიზიტი "ერაზმუს+" ადმინისტრაციული პერსონალის ტრენინგ მობილობის პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა და მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი "ევროპის უნივერსიტეტსა“ და საფრანგეთის IGS ჯგუფს შორის არსებული თანამშრომლობის გაღრმავებას.
უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა IGS ჯგუფის საერთაშორისო მობილობების, პროექტებისა და პარტნიორობის დეპარტამენტის უფროსთან ვალიდა მეცრისთან და საერთაშორისო ურთიერთობებისა და "ერაზმუს+" კოორდინატორთან სოფი ლომესთან შეხვედრები გამართეს.
მხარეები ინტერნაციონალიზაციის სხვადასხვა აქტივობაში ჩართულობაზე შეთანხმდნენ, მათ შორის, სტუდენტებისა და აკადემიური/ადმინისტრაციული პერსონალის მობილობების, ასევე, სტუდენტების სტაჟირების მიმართულებით. "ევროპის უნივერსიტეტის“ სტუდენტებსა და თანამშრომლებს IGS ჯგუფის სამ კამპუსში - პარიზში, ტულუზსა და ლიონში, შესაბამისად, სწავლისა თუ სწავლებისა და პრაქტიკის გავლის შესაძლებლობა ექნებათ. თავის მხრივ, "ევროპის უნივერსიტეტი" IGS ჯგუფის სტუდენტებსა და თანამშრომლებსაც უმასპინძლებს.
გარდა ამისა, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, შემუშავებულ იქნა სპეციალური სქემა მოწყვლადი ჯგუფის სტუდენტების საერთაშორისო მობილობის პროგრამაში მონაწილეობის წასახალისებლად. სქემის მიხედვით გათვალისწინებულია კონკრეტული კვოტებისა და დამატებითი დაფინანსების უზრუნველყოფა "ევროპის უნივერსიტეტის“ მოწყვლადი სტატუსის მქონე სტუდენტებისათვის. საპასუხოდ, "ევროპის უნივერსიტეტმა" გამოთქვა მზაობა, მიიღოს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე სტუდენტები საფრანგეთიდან. აღსანიშნავია, რომ უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურა სრულად ადაპტირებულია შშმ პირებისთვის: პანდუსებით, კიბის მოაჯირებით და მოცურების საწინააღმდეგო ლენტებით, ადაპტირებული სველი წერტილებით, ფართო კარებით, სპეციალიზებული ლიფტები ბრაილის შრიფტით და შშმ პირთათვის სპეციალურად განკუთვნილი პარკირების ადგილებით.
ამასთან, ვიცე-რექტორ თათია დოლიძეს, რომელიც იმავდროულად "ევროპის უნივერსიტეტის“ საერთაშორისო ურთიერთობების საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელია, მიეცა შესაძლებლობა, შეეფასებინა მისი სტუდენტის, IGS ჯგუფის ლიონის ოფისში სტაჟირებით მყოფი ბექა გელდიაშვილის სამუშაო გარემო. პარტნიორებმა დადებითად შეაფასეს სტაჟირების პერიოდში სტუდენტის მიერ გამოვლენილი პროფესიონალიზმი, რაც დადასტურებულად შეუწყობს ხელს IGS ჯგუფის მიერ „ევროპის უნივერსიტეტის“ სტუდენტებისათვის სტაჟირების გავლის კუთხით შესაძლებლობების გაფართოებას.
მიმდინარე წლის ივლისში დაგეგმილია IGS ჯგუფის წარმომადგენელთა საპასუხო ვიზიტი "ევროპის უნივერსიტეტში“. ვიზიტის ფარგლებში, ფრანგ კოლეგებს შესაძლებლობა ექნებათ, ადგილზე გაეცნონ უნივერსიტეტის ინფრასტრუქტურას და პირადად შეხვდნენ შესაბამის ადმინისტრაციულ თუ აკადემიურ პერსონალს.
აღსანიშნავია, რომ IGS ჯგუფი წარმოადგენს 200-ზე მეტი პროგრამის, 10 სკოლისა და 5 სასწავლო ცენტრის გამაერთიანებელ ქოლგა ორგანიზაციას, რომელიც თანამშრომლობს მსოფლიოს მასშტაბით 100-ზე მეტ უნივერსიტეტთან, მათ შორის „ევროპის უნივერსიტეტთან“ საქართველოდან და 45 წელზე მეტია, უზრუნველყოფს განსაკუთრებულ საგანმანათლებლო შესაძლებლობებს.

"European University" representatives visited the partner IGS group in France
Vice-Rector for International Cooperation, Tatia Dolidze, along with the Manager of the International Relations Office at European University, Mariam Mania, paid a productive working visit to the IGS Campus in Lyon, France. This visit was part of the Erasmus+ training mobility program and marked a significant milestone in strengthening the collaboration between IGS Group France and European University, Georgia.
During the visit, fruitful meetings were held with Valida Mechri, the Head of the International Department for Mobilities, Projects, and Partnerships, and Sophie Lome, the International Relations & Erasmus+ Coordinator of Groupe IGS Lyon.
Substantial achievements were accomplished, as both parties agreed to engage in internationalization activities, including student and staff mobilities, as well as student traineeship placements. European University students and staff will have the opportunity to study and teach, respectively, and/or undertake traineeships at the three campuses of the IGS group in France: Paris, Toulouse, and Lyon. Similarly, students and staff from IGS group will be welcomed at European University.
Moreover, a special scheme was developed to facilitate enhanced mobility options for students with fewer opportunities. This scheme aims to provide special quotas and additional funding to support vulnerable groups studying at European University. In a reciprocal gesture, European University has pledged to welcome students with disabilities from France. The partners lauded European University's institutional preparedness and applauded its efforts to ensure a supportive environment for students with disabilities, evidenced by the extensive adaptations implemented by European University, such as wheelchair ramps, handrails on stairs, accessible toilets, wide doors, anti-slip strips, specialized elevators with braille language signs, and a designated parking area for disabled individuals. These measures exemplify European University's commitment to inclusivity and ensuring an accommodating space for all students.
Furthermore, Vice Rector Tatia Dolidze, who also serves as the Head of the International Relations Bachelor's Program at European University, had the opportunity to evaluate the working conditions of her student, Beka Geldiashvili, currently undertaking a traineeship at the IGS Office in Lyon. Partners provided positive feedback on the professionalism demonstrated by the student during the internship, affirming that the traineeship placements offered by IGS Group for European University students will continue and expand.
In July of this year, a reciprocal visit by colleagues from the IGS Group to European University is scheduled. During this visit, partners will have the opportunity to explore the university's facilities and infrastructure and meet other relevant academic and administrative personnel, further solidifying the already established partnership.
It is important to note that the IGS Group is a leading umbrella organization providing diverse educational solutions. With 200+ programs, 10 schools, 5 training centers, and 100+ partner universities worldwide, including European University, Georgia, they excel in delivering outstanding opportunities for 45 years already.