ევროპის უნივერსიტეტი ერაზმუს+ ინსტიტუციური განვითარების პროგრამის გამარჯვებულია
ევროკავშირის დაფინანსებით, ევროპის უნივერსიტეტი განახორციელებს პროექტს „სამედიცინო ვეტერინარიის ფაკულტეტების განვითარება საქართველოს უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებებში ახალგაზრდა ვეტერინარიის პროფესიონალების მომზადების მიზნით“ (VETPRO, ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND 1-101082479), რომელიც საქართველოში ვეტერინარიის სფეროს განვითარებას ისახავს მიზნად.
აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, პროექტი მოიცავს ისეთ ამოცანებს, როგორიცაა: საქართველოს და ევროკავშირის ქვეყნების უნივერსიტეტებს, ლაბორატორიებსა და კლინიკებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება; ევროკავშირის მოთხოვნების შესაბამისად აკადემიური და მოწვეული პერსონალის გადამზადება; უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს, კერძო და საჯარო სექტორებს შორის პარტნიორული ურთიერთობების დამყარება და სხვა.
პროექტი საერთაშორისო ხასიათისაა და ევროპის უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობით გულისხმობს როგორც საზღვარგარეთის, ისე ადგილობრივი უნივერსიტეტების თანამშრომლობას. კერძოდ, კონსორციუმი შედგება 3 ქვეყნის 5 უნივერსიტეტისგან. ესენია: ევროპის უნივერსიტეტი (საქართველო), სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (საქართველო); შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი (საქართველო); ესტონეთის სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებათა უნივერსიტეტი (ესტონეთი); ლატვიის სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებათა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტი (ლატვია).
CBHE პროექტები უმაღლესი განათლების სისტემის რეფორმის მხარდაჭერას, უნივერსიტეტებს შორის ინსტიტუციური თანამშრომლობისა და პრაქტიკის/გამოცდილების გაზიარებას ემსახურება.
აღსანიშნავია, რომ „ვეტპრო“ ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული რიგით მესამე პროექტია, რომელიც ევროპის უნივერსიტეტის კოორდინირებით ხორციელდება.

European University is the winner of the Erasmus+ Capacity Building program
European University is the winner of the Erasmus+ CBHE program (Erasmus+ Capacity Building in Higher Education).
With the financial support of the European Union, European University will implement the project “Development of Veterinary Faculties at Georgian HEIs to Create a New Pool of Young Veterinary Professionals in Georgia” (VETPRO, ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND 1-101082479), which aims at developing the field of veterinary medicine in Georgia.
In order to reach the aforementioned goal, the project encompasses objectives such as: expanding collaboration with and between the existing veterinary laboratories/clinics in Georgia and EU countries; training professors in accordance with the European Union requirements and standards; establishing partnerships between higher education institutions, private and public sectors, and so forth.
The project is of an international character and foresees the cooperation of both foreign and local universities under the leadership of the European University. More precisely, the international project consortium consists of 5 universities from 3 different countries. These are European University (Georgia); Samtskhe-Javakheti State University (Georgia); Shota Meskhia State Teaching University of Zugdidi (Georgia); Estonian University of Life Sciences (Estonia); Latvia University of Life Sciences and Technologies (Latvia).
CBHE projects are mainly aimed at supporting the reform of the higher education system, institutional collaboration and exchange of practices/experience among peers.
It should be noted that "VETPRO" is the third EC funded project coordinated by the European University.