ევროპის უნივერსიტეტის ინგლისურენოვანი სტომატოლოგიის პროგრამის სტუდენტი, აიდა მაჰერი შაჰრეზაეი, 2022-2023 აკადემიური წლის შემოდგომის სემესტრს სოფიას სამედიცინო უნივერსიტეტში (ბულგარეთი) გაატარებს
აღსანიშნავია, რომ აიდა შაჰრეზაი თავდაპირველად ერაზმუს+ საერთაშორისო კრედიტ-მობილობის პროგრამით მასარიკის უნივერსიტეტში (ჩეხეთი) წარსაგზავნად შეირჩა, თუმცა საბოლოოდ სტუდენტმა არჩევანი ბულგარეთზე შეაჩერა და ევროპის უნივერსიტეტმა მისთვის ამ ალტერნატიული მიმართულების შეთავაზება სოფიას სამედიცინო უნივერსიტეტში შეძლო.
ევროპის უნივერსიტეტსა და სოფიას სამედიცინო უნივერსიტეტს მჭიდრო ურთერთთანამშრომლობა აკავშირებს, განსაკუთრებით ექსტრაკურიკულარული აკადემიური აქტივობების მიმართულებით.
რეგულარულ პრაქტიკას წარმოადგენს საერთაშორისო საჯარო ლექციები, რომლებსაც სოფიას სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორები უძღვებიან ევროპის უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის, და პირიქით.

Aida Maheri Shahrezaei, a student of the English-taught Dental Medicine program at European University, will spend the autumn semester of academic year 2022-2023 at Medical University of Sofia (Bulgaria)
Aida Maheri Shahrezaei, a student of the English-taught Dental Medicine program at European University, will spend the autumn semester of academic year 2022-2023 at Medical University of Sofia (Bulgaria).
It should be noted that Aida Shahrezai was initially selected to spend her Erasmus+ mobility period at Masaryk University (Czech Republic), however, in the end, the student opted for Bulgaria and European University was able to offer her the Medical University of Sofia as an alternative destination.
European University and  Medical University of Sofia has enjoyed a close cooperation, especially, in the direction of extracurricular academic activities.
Conducting the international public lectures for the students of European University led by the professors of Medical University of Sofia and vice versa, is a well-established practice.