ევროპის უნივერსიტეტსა და ხორვატიის PAR საუნივერსიტეტო კოლეჯს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
ევროპის უნივერსიტეტსა და ხორვატიის PAR საუნივერსიტეტო კოლეჯს (რიეკა, ხორვატია) შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმის ფარგლებში მხარეები გამოთქვამენ მზადყოფნას, განამტკიცონ და განავითარონ მჭიდრო თანამშრომლობა ბიზნეს-ადმინისტრირების, ეკონომიკისა და ტურიზმის სფეროებში.
უნდა აღინიშნოს, რომ ევროპის უნივერსიტეტსა და PAR საუნივერსიტეტო კოლეჯს შორის დამატებით ხელი მოეწერა ინსტიტუციონალურ შეთანხმებას ერასმუსსაერთაშორისო კრედიტ მობილობის შესახებ, რომლის წარმატების შემთხვევაში, მხარეებს შორის ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული საერთაშორისო აკადემიური მობილობა განხორციელდება.

A Memorandum of Understanding has been signed between European University and the PAR University College
A Memorandum of Understanding has been signed between European University and the PAR University College (Rijeka, Croatia).
Within the framework of the memorandum, parties express their readiness to strengthen and develop close cooperation in the fields of business administration, economics, and tourism.
It should be noted that along with the memorandum of understanding, an inter-institutional agreement was signed between European University and the PAR University College. In case of positive feedback from the European Commission, students and academic staff of these universities will have the opportunity to benefit from EU funding under the Erasmus + International Credit Mobility Program