ევროპის უნივერსიტეტისა და ხერსონის უნივერსიტეტის ორგანიზებით საერთაშორისო კოლექტიური მონოგრაფია მომზადდა
ევროპის უნივერსიტეტის გლობალიზაციის ეკონომიკური და სოციალური პრობლემების კვლევითი ინსტიტუტისა და ხერსონის სახელმწიფო აგრარულ-ეკონომიკური უნივერსიტეტის (უკრაინა) ორგანიზებით, საერთაშორისო კოლექტიური მონოგრაფია მომზადდა.
საერთაშორისო კოლექტიურ მონოგრაფიას საფუძვლად სამეცნიერო-კვლევების სფეროში ორი ინსტიტუციის ერთობლივი საქმიანობა დაედო. კვლევებში ჩართული იყვნენ არა მხოლოდ ორგანიზატორი უნივერსიტეტების მეცნიერთანამრომლები, არამედ მკვლევარები ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტიდან, ტარას შევჩენკოს სახელობის კიევის ეროვნილი უნივერსიტეტიდან, ქუთაისის უნივერსიტეტიდან, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან. მკვლევარებს შორის არიან ასევე წარმომადგენლები პოლონეთიდან და ბელარუსიდან.
აღსანიშავია, რომ ევროპის უნივერსტეტსა და ხერსონის უნივერსიტეტს შორის უკვე არსებობს სამეცნიერო-კვლევითი და სასწავლო-საგანმანათლებლო სფეროებში ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი. აღნიშნულ მემორანდუმს გასულ წელს ევროპის უნივერსიტეტის რექტორმა ნინო ტალიაშვილმა და ხერსონის უნივერსიტეტის ვიცე-რექტორმა სამეცნიერო ნაწილში ალექსანდრე ავერჩიევმა მოაწერეს ხელი.

An international collective monograph has been prepared by the European University and the University of Kherson
An international collective monograph has been prepared by the European University The Research Institute of Economic and Social issues of Globalization and the Kherson State Agrarian-Economic University (Ukraine).
The international collective monograph is based on the joint activities of two institutions in the field of scientific research. The research involved not only researchers from the organizing universities, but also researchers from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Georgian Technical University, Taras Shevchenko Kiev National University, Kutaisi University, Gori State University. Researchers also include representatives from Poland and Belarus.
It is noteworthy that there is already a Memorandum of Understanding between the University of Europe and the University of Kherson in the fields of science, research, and education. The memorandum was signed last year by the Rector of the European University Nino Taliashvili and the Vice-Rector of the University of Kherson Alexander Averchiev.