ევროპის უნივერსიტეტში სტუდენტური თვითმმართველობის პრეზიდენტისა და ვიცე-პრეზიდენტის არჩევნები გაიმართა
ევროპის უნივერსიტეტში სტუდენტური თვითმმართველობის პრეზიდენტისა და ვიცე-პრეზიდენტის არჩევნები გაიმართა.
კენჭისყრის შედეგად გამოვლინდა თვითმმართველობის პრეზიდენტი – სამართლის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის სტუდენტი თინათინ ქურასბედიანი.
დანარჩენ კანდიდატებს შორის ხმები თანაბრად გადანაწილდა, რის გამოც ვიცე-პრეზიდენტის არჩევის მიზნით მეორე ტურის ჩანიშვნა გახდა საჭირო.
არჩევნების მეორე ტურის შედეგად თვითმმართველობის ვიცე-პრეზიდენტი, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის, პირველი კურსის სტუდენტი, კახა ფუტკარაძე გახდა.
პრეზიდენტისა და ვიცე-პრეზიდენტის არჩევამდე, მომსახურების ცენტრი სტუდენტური თვითმმართველობის ახალ შემადგენლობას შეხვდა, რომლის დროსაც სტუდენტები თვითმმართველობის არსებულ დებულებას გაეცნენ.

THE ELECTIONS OF THE PRESIDENT AND VICE-PRESIDENT OF THE STUDENT SELF-GOVERNMENT WERE HELD AT THE EUROPEAN UNIVERSITY
The elections of the President and Vice-President of the Student Self-Government were held at the European University.
As a result of the voting, the president of the self-government became Tinatin Kurasbediani, a student of the Faculty of Law, Humanities and Social Sciences.
The votes were evenly distributed among the other candidates, which made it necessary to mark the second round in order to elect a vice-president.
As a result of the second round of elections, Kakha Putkaradze, a first-year student of the Faculty of Business and Technology, became the vice-president of the self-government.
Before the election of the President and Vice-President, the Service Center met with the new members of the Student Self-Government and introduced the existing statute of the Self-Government.