სწავლების ინოვაციური მეთოდები და ტექნოლოგიური მიღწევები უმაღლეს განათლებაში (IMTTA2020)
საერთაშორისო კონფერენციის სწავლების ინოვაციური მეთოდები და ტექნოლოგიური მიღწევები უმაღლეს განათლებაში ორგანიზატორია ევროპის უნივერსიტეტი (თბილისი, საქართველო) ქუთაისის უნივერსიტეტთან (ქუთაისი, საქართველო) თანამშრომლობით.
მთავარი მომხსენებლები
დანიელა პოპა
მოხსენება თემაზე „ონლაინ სწავლების გამოწვევები და მათი გადაჭრის გზები“
ტრანსილვანიის უნივერსიტეტის (რუმინეთი) ფსიქოლოგიასა და განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის პროფესორი. მან მიიღო დოქტორის ხარისხი განათლების მეცნიერებებში ბუქარესტის უნივერსიტეტში (რუმინეთი). მისი სამეცნიერო ინტერესებია: სწავლის განსხვავებები; მასწავლებელთა განათლება; ონლაინ სწავლა-სწავლება; უმაღლესი განათლება; განათლების კვლევა; სწავლის სირთულეების მქონე მოსწავლეები; და საგანმანათლებლო ფსიქოლოგია. იგი არის სამოცზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომისა და მრავალი წიგნის თავის ავტორი.
დიანა მესქიტა და რუი ლიმა
პორტუგალიის კათოლიკური უნივრსიტეტის (პორტუგალია) ასისტენტ - პროფესორი განათლებისა და ფსიქოლოგიის ფაკულტეტზე. მან მიიღო დოქტორის ხარისხი განათლების მეცნიერებებში მინიოს უნივერსიტეტში (პორტუგალია). მისი სამეცნიერო ინტერესებია: მასწავლებელთა პროფესიული განვითარება, სასწავლო პროგრამების ინოვაცია, საგანმანათლებლო ლიდერობა, აქტიური სწავლება და საინჟინრო განათლება. მას დიდი გამოცდილება აქვს სკოლებში, უმაღლეს სასწავლებლებში და კომპანიებში სასწავლო საქმიანობის განვითარების (კურიკულუმის დიზაინი, განვითარება და შეფასება). აკადემიური სწავლების პერიოდში იგი მონაწილეობდა პორტუგალიასა და საზღვარგარეთ განხორციელებულ 13 კვლევით პროექტში (რუსეთი, ტაჯიკეთი, ტაილანდი, ჩილე, ბრაზილია და კოლუმბია). მას აქვს 75-ზე მეტი პუბლიკაციის და რამდენიმე წიგნის ავტორი.
რუი მ. ლიმა წარმოებისა და სისტემების დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორი და მინიოს უნივერსიტეტის (პორტუგალია) საინჟინრო სკოლის წევრი. ის ამჟამად ჩართულია ევროპის, აზიისა და სამხრეთ ამერიკის რვა სხვადასხვა ქვეყნის საუნივერსიტეტო საერთაშორისო პროექტში. განათლების სფეროში მას აქვს 160-ზე მეტი პუბლიკაცია ჟურნალებში, კონფერენციებსა და წიგნებში. რუი ლიმა არის იუნესკოს კვლევითი ცენტრის UCPBL საკონსულტაციო კომიტეტის წევრი. ბოლო წლების განმავლობაში მან ჩაატარა 40 – ზე მეტი სემინარი რამდენიმე ქვეყნის 20 – ზე მეტ უმაღლეს სასწავლებელში, მასწავლებლების აქტიური სწავლებისა და პროექტზე დაფუძნებული სწავლების შესახებ.
მოხსენების თემა: მასწავლებლის როლი აქტიურ სწავლებაში უმაღლეს განათლებაში: პროექტზე დაფუძნებული სწავლება პრაქტიკაში.
თამარ კერძაია
მოხსენების თემა: „უმაღლესი განათლების ციფრული ტექნოლოგიების მეშვეობით სწავლების ეფექტურობის გაზრდა“.
ევროპის უნივერსიტეტის იურიდიული, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებების ფაკულტეტის ასისტენტ პროფესორი. ბიზნეს ლიდერების ფედერაციის ”ქალები მომავლისთვის” განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე. მისი სამეცნიერო ინტერესებია: სწავლებისა და სწავლის მეთოდები; უმაღლესი განათლების მენეჯმენტი, უმაღლესი განათლების პოლიტიკა და სასწავლო გეგმების შემუშავება.

INNOVATIVE METHODS OF TEACHING AND TECHNOLOGICAL ADVANCEMENTS IN HIGHER EDUCATION (IMTTA 2020)
The International Conference on Innovative Methods of Teaching and Technological Advancements in Higher Education is organized by the European University (Tbilisi, Georgia) in collaboration with Kutaisi University (Kutaisi, Georgia).
KEYNOTE SPEAKERS
DANIELA POPA
“The Challenges and Solutions of Online Teaching and Learning”
Daniela Popa is an Associate Professor at the Faculty of Psychology and Education Sciences at Transylvania University of Brasov (Romania). She obtained her PhD degree in Education Sciences from the University of Bucharest (Romania). Her research interests include: learning differences; teacher education; online teaching and learning; higher education; education research; students with learning difficulties; educational psychology. She is the author of more than sixty scientific papers and numerous book chapters.
DIANA MESQUITA AND RUI M. LIMA
“Teacher’s Role in Active Learning in Higher Education: Project-Based Learning in Practice”
Diana Mesquita is an Assistant Professor at the Faculty of Education and Psychology, Universidade Católica Portuguesa (Portugal). She obtained her PhD degree in Education Sciences from the University of Minho (Portugal). Her research interests include: Teachers’ Professional Development, Curriculum Innovation, Educational Leadership, Active Learning and Engineering Education. She has vast experience in training activities (design, development and evaluation) at schools, higher education institutions, and companies. During her academic path, she was involved in 13 research projects carried out in Portugal and abroad (Russia, Tajikistan, Thailand, Chile, Brazil, and Colombia). She has more than 75 publications in scientific journals, conferences, and book chapters.
Rui M. Lima is an Associate Professor of the Department of Production and Systems and a member of the School of Engineering of University of Minho (Portugal). He is currently involved in international projects with universities of eight different countries from Europe, Asia and South America. In these areas of activity, he has more than 160 publications in journals, conferences and book chapters. He is a member of the Consultative Committee on the UNESCO research center UCPBL. During the last years, he delivered more than 40 workshops in more than 20 Higher Education institutions in several countries, on Active Learning and Project-Based Learning for teachers.
TAMAR KERDZAIA
“Increasing the Effectiveness of Teaching Through Digital Technologies in Higher Education”
Tamar Kerdzaia is an Assistant Professor at the Faculty of Law, Humanitarian and Social Sciences, European University (Georgia). She is the Chair of the Education Committee of the Business Leaders Federation “Women for the Future”. Her research interests include: methods of teaching and learning; higher education management, higher education policy, and curriculum development.