"ევროპის უნივერსიტეტის" მედიცინის და სტომატოლოგიის ფაკულტეტზე მე-17 სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა
19 დეკემბერს "ევროპის უნივერსიტეტში“ მედიცინის და სტომატოლოგიის ფაკულტეტზე მე-17 სტუდენტური სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა.
კონფერენციაზე დიპლომირებული მედიკოსის, სტომატოლოგიის და ფსიქოლოგიის საგანმანათლებლო პროგრამების სტუდენტებმა კვლევებზე დაფუძნებული მოხსენებები წარადგინეს. მე-17 სტუდენტურ სამეცნიერო კონფერენციაში "ევროპის უნივერსიტეტის" სტუდენტების გარდა სხვა უნივერსიტეტების სტუდენტებმაც მიიღეს მონაწილეობა.
• მაია მანწკავა - აფილირებული პროფესორი, სამეცნიერო კვლევების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი (კომისიის თავმჯდომარე);
• დავით მალიძე - აფილირებული პროფესორი, კლინიკური დიაგნოსტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი (კომისიის წევრი);
• ეკა კოხრეიძე - მედიცინის კვლევითი ინსტიტუტის მეცნიერ თანამშრომელი (კომისიის წევრი);
• ხათუნა დონდოლაძე - მედიცინის ფაკულტეტის ქცევათმეცნიერების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი (კომისიის წევრი);
"ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ინგლისურენოვანი პროგრამის სტუდენტები:  ჯანის ხან და სოჰან რამდევო
თემა: "Disordered Eating Patterns and the Spectrum of Eating Disorders among Medical Students - A Cross-Sectional Study"
"ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ინგლისურენოვანი პროგრამის სტუდენტი: იასმინა ვ.ა.ზათარ
თემა: "Investigating the Impact of Temperature on Medication Stability and Public Storage Practices’’
"ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ქართულენოვანი პროგრამის სტუდენტები: ნინო ბორშოიძე და მარიამ შარია
თემა: "ხელის ჰიგიენის მონიტორინგის ინსტრუმენტის ადაპტირება და იმპლემენტაცია ჯო ენის საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალში, სამედიცინო მომსახურეობასთან ასოცირებული ინფექციის შესამცირებლად".
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მედიცინის ფაკულტეტის სტუდენტები: მარია მურადოვი და ნიკა მალაყმაძე
თემა: "მკურნალობა ღეროვანი უჯრედებით რქოვანას სიბრმავესთან ბრძოლა"
სპეციალური ნომინაციის "საუკეთესო კლინიკური შემთხვევის განხილვის" გამარჯვებულები გახდნენ:
• "ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ქართულენოვანი პროგრამის  სტუდენტები: ანი სანადირაძე და მარიამ ჯოჯუა
• თემა: "საყლაპავის აქალაზია"
• "ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ქართულენოვანი პროგრამის სტუდენტი ნიკო ქაძანაია
• თემა: "COVID-19 -ის როლი მწვავე B-უჯრედული ლიმფობლასტური ლეიკემიის განვითარებაში"
• "ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ქართულენოვანი პროგრამის სტუდენტი ანანო გვილავა
• თემა: "პარკუჭთა შუა ძგიდის დეფექტი“
გარდა საპრიზო ადგილებისა, კონფერენციის სამი მონაწილე საერთაშორისო მულტიდისციპლინურ სკოლა-კონფერენცია “BIOMED 2025”-ში მონაწილეობის მიღებას შეძლებს საწევრო მოსაკრებლის და შესარჩევი კონკურსის გარეშე. ასევე, მიეცემათ საშუალება თეზისის სრული ვერსია სამეცნიერო პუბლიკაციის სახით გამოაქვეყნონ ჟურნალში "Journal of Biomedical and Medical Sciences".
ეს სტუდენტები არიან:
• "ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ქართულენოვანი პროგრამის სტუდენტი გულნაზი მაღრაძე და ანა ენუქიძე
• თემა: “ალკოჰოლის, თამბაქოსა და სხვა ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარება უნივერსიტეტის სტუდენტებში: მიზეზები, შედეგები და პრევენცია”
• "ევროპის უნივერსიტეტის“ დიპლომირებული მედიკოსის ქართულენოვანი პროგრამის სტუდენტები: ნინო ბორშოიძე და მარიამ შარია
• თემა: "ხელის ჰიგიენის მონიტორინგის ინსტრუმენტის ადაპტირება და იმპლემენტაცია ჯო ენის საუნივერსიტეტო ჰოსპიტალში, სამედიცინო მომსახურეობასთან ასოცირებული ინფექციის შესამცირებლად"
• "ევროპის უნივერსიტეტის“ ფსიქოლოგიის პროგრამის სტუდენტები: ანა ეჯიბაძე და ნინო ქურციკიძე
• თემა: "სინესთეზია, შეგრძნება, სინესთეტი"
გამარჯვებულები კომისიის წევრებმა და მედიცინის ფაკულტეტის წარმომადგენლებმა დააჯილდოვეს. კონფერენციის ყველა მონაწილეს სერტიფიკატები გადაეცათ. I, II და III ადგილზე გასული სტუდენტები, სპეციალურ ჯილდოსთან ერთად, "ევროპის უნივერსიტეტისგან“ ფულადი პრიზით დაჯილდოვდნენ.

The 17th student scientific conference of the Faculty of Dentistry and Medicine was held at the European University
At the conference, students of Medical doctor, Dentistry and Psychology programs presented scientific presentations based on the results of their research. In addition to students from the European University, students from other universities of Georgia also took part in the 17th student scientific conference.
Under the guidance of academic and invited staff, students conducted research related to various issues of medicine, dentistry and psychology.
Presentations were followed by discussions and students answered questions from the audience.
The evaluation of the conference participants was carried out by members of a special scientific committee:
- Maya Mantskava - Professor, Head of the Department of Scientific Research (Chairman of the Committee);
- David Malidze - Professor, Head of the Department of Clinical Diagnostics (member of the Committee);
- Eka Kokhreidze - Researcher at the Research Institute of Medicine (member of the committee);
- Khatuna Dondoladze - Head of the Department of Behavioral Sciences of the Faculty of Medicine (member of the Committee);
Following the conference, the committee revealed the authors of the best reports:
I place
Students of the English-language medical doctor program of the European University: Janis Khan and Sohan Ramdewo
Topic: "Disordered Eating Patterns and the Spectrum of Eating Disorders among Medical Students - A Cross-Sectional Study”
II place
Student of the English-language medical doctor program of the "European University": Yasmina W.A Zatar
Topic: "Investigating the Impact of Temperature on Medication Stability and Public Storage Practices"
Students of the Georgian-language medical doctor program of the European University: Nino Borshoidze and Mariam Sharia
Topic: "Adaptation and implementation of a hand hygiene monitoring tool at Jo Ann University Hospital to reduce the infections associated with medical services".
III place
Students of the Faculty of Medicine of Tbilisi State University: Maria Muradov and Nika Malakmadze
Topic: "Stem cell treatment for corneal blindness"
The winners of the special nomination "Best clinical case discussion" were:
Students of the Georgian-language medical doctor program of the European University: Ani Sanadiradze and Mariami Jojua
Topic: "Achalasia of the esophagus"
Niko Kadzanaia, a student of the Georgian-language medical doctor program of the European University
Anano Gvilava, a student of the Georgian-language medical doctor program at the European University
Topic: "Ventricular septal defect"
Topic: "The role of COVID-19 in the development of acute B-cell lymphoblastic leukemia"
In addition to the prize places, four conference participants will be able to take part in the international interdisciplinary school-conference "BIOMED 2025" without a membership fee and a selection competition. They will also be given the opportunity to publish the full version of their research as a scientific publication in the Journal of Biomedical and Medical Sciences. These students are:
- Gulnazi Maghradze and Ana Enukidze, a student of the Georgian-language medical doctor program at the European University
- Topic: "Use of alcohol, tobacco and other psychoactive substances among university students: causes, consequences and prevention"
- Students of the Georgian-language master's program at the European University: Nino Borshoidze and Mariam Sharia
- Topic: "Adaptation and implementation of a hand hygiene monitoring tool at Jo Ann University Hospital to reduce the infections associated with medical services "
- Students of the psychology program at the European University: Ana Ejibadze and Nino Kurtsikidze
- Topic: "Synesthesia, sensation, synesthete"
The winners were awarded by the members of the committee and representatives of the medical faculty. All conference participants were awarded certificates. Students who took 1st, 2nd and 3rd place were awarded a special prize and from the European University.