საჯარო ლექცია თემაზე: “უსაფუძვლო გამდიდრების თეორიულ-პრაქტიკული ასპექტები”
2 დეკემბერს, ევროპის უნივერსიტეტში ჩატარდა ამავე უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორის, მიხეილ ბიჭიას საჯარო ლექცია თემაზე „უსაფუძვლო გამდიდრების თეორიულ-პრაქტიკული ასპექტები (უპირატესად შესრულების კონდიქციის ჭრილში)“.
დასაწყისში განისაზღვრა უსაფუძვლო გამდიდრების არსი და ძირითადი თავისებურებები, შემდეგ კი – შესრულების კონდიქციის გამოვლენის ფორმები, მათთან დაკავშირებით თეორიასა და პრაქტიკაში წამოჭრილი პრობლემები. მომხსენებელმა დამსწრე საზოგადოებას შესრულების კონდიქციის შესახებ ერთგვაროვანი სასამართლო პრაქტიკა და გარკვეულ საკითხებზე არსებული განსხვავებული მოსაზრებები გააცნო. აქვე განიხილეს რამდენიმე საქმე სასამართლო პრაქტიკიდან.
ლექციას ესწრებოდნენ როგორც ევროპის უნივერსიტეტის, ისე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და სდასუ-ს სტუდენტები, ასევე – პრაქტიკოსი იურისტები. დაისვა საინტერესო შეკითხვები, რომლებზეც ამომწურავად გაეცა პასუხები. საბოლოოდ განისაზღვრა დასმული პრობლემების გადაწყვეტის გზები.
მიხეილ ბიჭია არის სამართლის დოქტორი, 2010 წლიდან ახორციელებს სამეცნიერო-პედაგოგიურ საქმიანობას სხვადასხვა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში. ევროპის უნივერსიტეტთან 2016 წლიდან თანამშრომლობს.
ამავე დროს, ის არის სამართლის მიმართულების უმაღლესი განათლების დარგობრივი საბჭოს წევრი, ადვოკატი, 50-ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომის ავტორი. ნაშრომთა ნაწილი გამოცემულია როგორც ქართულ, ისე უცხოურ გამოცემებში.

PUBLIC LECTURE ON “THEORETICAL-PRACTICAL ASPECTS OF UNLIMITED ENRICHMENT”
On December 2, Mikheil Bichia, Associate Professor of the same University, delivered a public lecture on “Theoretical-Practical Aspects of Unlimited Enrichment (Mostly in the Conduct of Performance)” at the European University.
Initially, the essence and basic features of unfounded enrichment were defined, then forms of performance conditioning were identified, problems related to theory and practice. The speaker introduced to the audience a uniform court practice on performance conditioning and differing opinions on certain issues. Several cases from judicial practice were also discussed here.
The lecture was attended by students of both European University and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and SDASU, as well as practicing lawyers. There were some interesting questions that were answered thoroughly. The ways to solve the problems raised were finally determined.
Mikheil Bichia is a Doctor of Law, since 2010 he has been conducting scientific-pedagogical activities in various higher education institutions. She has been working with the European University since 2016.